Svet-Stranek.cz
KHL

Postřehy hokejové legendy Dominika Haška exkluzivně pro khl-ru.freepage.cz:Češi a Slováci v Kontinentální hokejové lize

Postřehy hokejové legendy Dominika Haška exkluzivně pro khl-ru.freepage.cz

Legendární gólman Dominik Hašek vzpomíná na Spartak Moskva a glosuje aktuální dění v tomto moskevském klubu (foto: www.khl.ru)
Jedním z těch, na které teď padá největší kritika za vyřazení SKA v konferenčním finále s Dynamem Moskva, je petrohradský brankář Jakub Štěpánek. A jak vidí a hodnotí našeho reprezentačního gólmana legenda mezi třemi tyčemi, Dominik Hašek?

DOMINIK HAŠEK: Jakub je spolehlivý gólman a svůj tým v průběhu sezóny mockrát podržel
(6.4. 2012)


„Já znám Jakuba z české i ruské ligy, dva roky jsem proti němu chytal (viz. foto). Myslím, že to je spolehlivý gólman, že nedělá chyby. Dobře bruslí, je velký, takže v bráně zabere hodně místa a umí mužstvo podržet. Ale říkám, ty zápasy Petrohradu proti Dynamu jsem neviděl, proto jeho výkon v této sérii nějak konkrétně hodnotit nemůžu. Otázkou samozřejmě je, kolik zápasů dokáže vychytat za sebou, jak je na tom s psychikou apod.

Nicméně v průběhu celé sezóny mužstvo mockrát podržel, to je fakt. Myslím si, že i v Jakubově případě platí, že ten největší podíl viny za prohru pokaždé padá na brankáře.

Pokud se týká vyřazení Petrohradu…, co k tomu říct. SKA mělo výbornou základní část a první dvě kola play off. Pak to hráči možná trochu podcenili, všichni je pořád považovali za největšího favorita, možná si mysleli, že to přijde samo a najednou jste ze hry venku jedna dvě… To se prostě stává, není to nic výjimečného.

U mě v souvislosti s příští sezónou není zatím nic nového. Poctivě se připravuji, abychom mohl být kdykoli k dispozici a ve formě, ale žádnou konkrétní odpověď vám v tuto chvíli ještě dát nemůžu.“

DOMINIK HAŠEK nejen o gólmanech v Rusku: “Rozšiřování KHL na Západ? Já v tom budoucnost nevidím!”
(15.3. 2012)


“Když jsem přišel z českého špičkového mužstva do Spartaku Moskva, tedy do velice průměrného týmu KHL, normálně jsem pokračoval v tom, jak jsem byl zvyklý chytat v Pardubicích. Nic jsem ve svých návycích nemusel měnit. Led je všude stejný, jen se seznamujete s novým prostředím, s novými spoluhráči.

V KHL jsem viděl chytat velice dobré gólmany a řekl bych, že jsou o maličko na vyšší úrovni než brankáři v naší extralize. Ale říkám, ten rozdíl není nijak obrovský.

Těžko se ale mohu pouštět do nějakých podrobných rozborů. Byl jsem tam pouze rok a navíc pouze v jedné organizaci, nicméně že by gólmani v KHL chytali nějak zásadně jinak, než gólmani v jiných srovnatelných soutěžích, to opravdu ne.

Na druhou stranu některé rozdíly třeba mezi KHL a NHL se určitě najdou, ale to je spíše o tom, na co si v Rusku nebo v zámoří musí gólmani dávat větší pozor, než o nějakých obecných individuálních rozdílech ve hře brankáře. V NHL se určitě více střílí, je tam mnohem větší tlak do brankoviště, čili pro gólmana to je všechno rychlejší. V Rusku se zase více kombinuje a jsou tam větší hřiště, což hru pochopitelně zpomaluje. Brankář sice není tolik v permanenci, ale možná o to hůře pro něho, protože pak z ničeho nic přijdou dvě tři rychlé přihrávky, což Rusové umí, a gólmana, pokud na chvíli vypne, to může překvapit.

Špičkoví gólmani z KHL by se v NHL určitě prosadili. Hokej se celosvětově vyrovnává, rozdíly se minimalizují. Museli by se samozřejmě naučit více rozehrávat puky a zvyknout si na ten větší tlak. Ale třeba i na to, že v NHL beci více pracují před brankou, kdežto v KHL je to více o kombinaci, ale to už jsem zmiňoval.

A jak vnímám další rozšiřování KHL směrem na Západ? Je to samozřejmě věc vedení soutěže a IIHF, ale mám-li k tomu říct svůj názor, mně se to nelíbí a nevidím v tom žádnou perspektivu. Podle mě by bylo mnohem lepší soustředit se na kvalitu svých ligových soutěží a na výbornou Ligu mistrů, jako to má např. fotbal nebo basket. Tahle expanze není dobrá věc a pro KHL to je špatně.

V Rusku je stále spousta velkých měst, ve kterých se hokej na vrcholové úrovni nehraje a právě tam by vedení KHL mělo soustředit pozornost. V rozšiřování soutěže mimo Rusko já osobně žádnou budoucnost nevidím.

DOMINIK HAŠEK: KHL a NHL - to jsou dvě neporovnatelné organizace
(5.3. 2012)


„Kontinentální ligu teď až tolik nesleduji, i když ve Spartaku mám pořád pár kamarádů, se kterými si občas voláme. To, že Spartak letos nepostoupil do play off, mě nepřekvapilo. Sice se po minulé sezóně psalo, že jsem tam měl zájem pokračovat, ale to nebyla pravda. Sice jsem si částečně nechával otevřená vrátka, ale na druhou stranu jsem věděl, že tým v té sezóně dosáhl maximum a že už prostě nemůže být lepší. Teď ani tak nemám na mysli hokej jako takový, ale celkovou organizaci vůbec - finance, zázemí, návštěvnost atd.

Já osobně si nedovedu představit, že by KHL v nejbližší době dosáhla anebo se aspoň přiblížila takové té marketingové úrovni NHL. To je nesrovnatelné. Ve Spartaku sedí v kancelářích deset lidí, kteří se starají o chod mužstva a v Americe jich je padesát a více. Na utkání tam jako na velkou společenskou událost chodí 18 – 20 tisíc diváků, na Spartak chodily 3 – 4 tisíce skalních příznivců. Vím, že v Moskvě jsou ty návštěvy na všechna tři mužstva hodně slabé, ale ono se není čemu divit. V takhle obrovské metropoli chtějí lidé chodit na hvězdy a ne na průměrné týmy, které se nakonec ani nedostanou do play off. Kde jinde než právě v Moskvě by měly být peníze, ale prostě jdou někam jinam, když Spartak, CSKA ani Dynamo nejsou schopny konkurovat, abych tak řekl, těm provinčním klubům.


Navíc Spartak se po minulé sezóně zbavil svého kapitána Branka Radivojeviče, který tam před tím hrál tři sezóny a i když byl cizinec, stal se jakousi duší týmu. De facto i my jsme měli v minulé sezóně hodně průměrné mužstvo a kromě Branka Radivojeviče jsem snad i já trochu přispěl k tomu, že se do play off nakonec postoupilo. Organizovali jsme spolu mítinky a snažili se hráče nabudit, aby do toho pokaždé dávali všechno. Myslím, že to nějak fungovalo, spoluhráči to brali a přišly i výsledky.


Možná trochu přeháním, nicméně srovnávat KHL a NHL, to je podobné, jako kdybyste dali vedle sebe třeba českou fotbalovou ligu a anglickou Premier League. Samozřejmě přeji KHL všechno dobré, ale teď to prostě vidím takhle.“

Kompletní statistiky Dominika Haška ve Spartaku Moskva naleznete v rubrice "Jágr a Hašek v KHL".
http://www.khl-ru.freepage.cz/khl-jagr-hasek/