Svet-Stranek.cz
KHL

Komentujeme aktuální události ve Slovanu Bratislava. Držte palce nováčkovi KHL!:Češi a Slováci v Kontinentální hokejové lize

Komentujeme aktuální události ve Slovanu Bratislava. Držte palce nováčkovi KHL!

DISKUTUJTE S NÁMI NA FACEBOOKU:
http://www.facebook.com/kontinentalniliga

Složení divizí KHL - sezóna 2012/2013

ZÁPADNÍ KONFERENCE:

BOBROVOVA divize:
Viťaz Čechov, Dynamo Moskva, Dinamo Riga, Lev Praha, Slovan Bratislava, SKA Petrohrad, Donbass Doněck.

TARASOVOVA divize:
Atlant Mytišči, Dinamo Minsk, Lokomotiv Jaroslavl, Severstal Čerepovec, Spartak Moskva, Torpedo Nižnij Novgorod, CSKA Moskva.

VÝCHODNÍ KONFERENCE:

CHARLAMOVOVA divize:
Avtomobilist Jekatěrinburg, Ak Bars Kazaň, Metallurg Magnitogorsk, Neftěchimik Nižněkamsk, Traktor Čeljabinsk, Jurga Chanty-Mansijsk.

ČERNYŠEVOVA divize:
Avangard Omsk, Amur Chabarovsk, Barys Astana, Metallurg Novokuzněck, Salavat Julajev Ufa, Sibir Novosibirsk.
TISKOVÁ ZPRÁVA HC SLOVAN BRATISLAVA

(26.11. 2012)

Predaj vstupeniek na decembrové zápasy Slovana v KHL opäť formou aukcie

HC SLOVAN Bratislava bude aj na zvyšné domáce decembrové zápasy predávať vstupenky formou elektronickej aukcie.
Aukcia bude jednokolová a bude prebiehať na internetovej stránke aukcie.ticketportal.sk od pondelka 26. novembra 2012 od 9:00 h do utorka 27. novembra 2012 do 23:59 h. Základná cena vstupenky na zápasy proti Salavat Julajev Ufa (19.12.), Neftechimiku Nižnekamsk (21.12.) a Ak Bars Kazaň (22.12.) – bez ohľadu na sektor – bude € 10,-. Po registrácii a overení mailu zaslaním aktivačnej linky bude mať každý záujemca možnosť definovať počet vstupeniek a cenu, ktorú je ochotný zaplatiť za každú vstupenku.V aukcii sa nedražia konkrétne sedadlá v hľadisku arény. Draží sa možnosť prednostného výberu a zakúpenia si vstupeniek na daný zápas v konkrétnom počte a za Vami zvolenú cenu. Maximálny počet vstupeniek na jednu osobu a jeden zápas je 4 ks.
V aukcii na horeuvedené zápasy bude k dispozícii približne 4 200 miest na každý zápas v sektoroch A a B. Zvyšné miesta sú obsadené majiteľmi sezónnych vstupeniek a prémiových sektorov na treťom poschodí (sektory C). Do aukcie tiež pochopiteľne nepôjde sektor vyhradený pre fanúšikov hostí v zmysle reglementu KHL, t.j. 5 % kapacity arény, ako aj zvyšných 85 miest na státie v sektore Fan Club, ktoré sa budú predávať prostredníctvom oficiálneho fan klubu Verní Slovanu.Na základe skúseností z elektronickej aukcie vstupeniek na zápas Slovan - Lev Praha (8.12.) pristúpil mandátny predajca vstupeniek na domáce zápasy HC SLOVAN v KHL spoločnosť Ticketportal k niektorým menším úpravám. Ich hlavným cieľom je obmedziť tvorbu zbytočne veľkého počtu cenových hladín a umelé navyšovanie cien.Počas samotnej aukcie sa cena môže navyšovať nasledovným spôsobom:

• o dve eurá až do dosiahnutia cenovej ponuky vo výške € 40,- vrátane;
• o päť eur po prekročení cenovej ponuky vo výške € 40,-;
• zvýšenie cenovej ponuky na € 100,- a vyššie bude viazané na zložene depozitu vo výške € 30,- za každú vstupenku;
• zvýšenie cenovej ponuky na € 500,- a vyššie bude viazané na zloženie depozitu vo výške € 200,- za každú vstupenku;
• zvýšenie cenovej ponuky na € 1 000,- a vyššie bude viazané na zloženie depozitu vo výške € 300,- za každú vstupenku.

Počet vstupeniek sa bude dať znižovať alebo zvyšovať počas celého priebehu aukcie, maximálne však do počtu 4 vstupeniek na jednu registráciu. Cena, ktorú je záujemca ochotný dať za vstupenky, sa bude dať len navyšovať od ním zvolenej poslednej ponuky.

Počas aukcie je dobré priebežne sledovať si pozíciu svojej ponuky voči iným ponukám, tak aby sa prípadné ďalšie cenové ponuky dostali do pásma ponúk, ktoré budú s istotou uspokojené, alebo majú vyššiu pravdepodobnosť uspokojenia a možnosti výberu samotných vstupeniek. V tejto aukcii nie je dôležité byť na prvom mieste, t.j. mať najvyššiu ponuku.

Vybavovanie ponúk v aukcii sa bude realizovať od najvyššej cenovej ponuky smerom nadol. V prípade, ak v jednej cenovej hladine bude viacero záujemcov a ich cenové ponuky už nebude s istotou uspokojiť z dôvodu nedostatočného počtu voľných miest v aréne, rozhodujúcim kritériom bude čas potvrdenia Vašej poslednej cenovej ponuky.

Výber konkrétnych miest a úhrada vstupeniek bude prebiehať od 1.12.2012 postupne od ponúk s najvyššou cenou smerom nadol na základe zaslaného mailu s kódom, dátumom a časom platnosti. Rezervácia vstupeniek nebude možná.
Vstupenky sa budú dať vybrať a zakúpiť dvomi spôsobmi:

1. na internetovej stránke www.ticketportal.sk po zadaní kódu s následnou platbou cez internet;
2. na predajnom mieste v sieti Ticketportal s platným kódom.
Podrobné pravidlá elektronickej aukcie, ako aj všeobecné obchodné podmienky sú zverejnené na klubovej webstránke, ako aj na www.ticketportal.sk a aukcie.ticketportal.sk.

Papírově slabší soupeř? Neznám takový tým!

(11.10. 2012)

Předevčírem jsem si na facebookové stránce Slovanu přečetl, že tým teď čeká trip s papírově slabšími soupeři. Tak se pojďme na ty „papíráky“ podívat skrze některé zajímavé statistické údaje.


NEFTĚCHIMIK NIŽNĚKAMSK chyběl z dosavadních 4 ročníků KHL v play off jen jednou, a to v minulé sezóně o jediný bod. Tuto sezónu výborně odstartoval. Z prvních 7 zápasů uhrál 16 bodů a poprvé bodově naprázdno vyšel až v 8. utkání. Teď se sice trochu trápí – v posledních třech duelech vybojoval jen dva body, ale to nic nemění na tom, že k papírově slabším soupeřům určitě nepatří.

PŘEDNOSTI:
výborné přesilovky (celkově 7. nejlepší v celé KHL – využití 20,3%)
výborná oslabení (celkově 7. nejlepší v KHL – úspěšnost 85,5%)

NEDOSTATKY:
špatná bilance na domácím ledě (celkově 22. místo, 6 zápasů, 9 bodů)
druhé nejhorší 1. třetiny v celé KHL (kdyby se do tabulky počítaly jen výsledky prvních třetin, Neftěchimik by byl momentálně předposlední – 25 zápasů, 11 bodů)


SALAVAT JULAJEV UFA je pravidelným účastníkem play off, ve vyřazovací části nechyběl ani jednou. Je to předposlední mistr KHL, velkoklub, tým, který se za každých okolností poráží jen velmi obtížně. V této sezóně se rozjíždí pozvolna, body však sbírá pravidelně a jeho forma viditelně stoupá.

PŘEDNOSTI:
zkušenosti, kvalita kádru, zázemí velkoklubu (ve statistiskách si drží solidní průměr, výrazně zatím sice nevyčnívá, ani však nezaostává)

NEDOSTATKY:
Slovan by mohl těžit snad jen z celkové poněkud horší bilance Salavatu na domácím ledě (8 zápasů, 13 bodů).


AK BARS KAZAŇ – vítěz Gagarinova poháru z prvních dvou sezón KHL, pravidelný účastník play off, superklub. Po skvělém vstupu do sezóny je teď Kazaň sice trochu v útlumu (ze čtyř říjnových zápasů jen tři body), ale to je v takto náročné soutěži běžný jev. Poslední zápas v Ufě (10.10.) a výhra v prodloužení nasvědčuje, že forma se opět vrací.

PŘEDNOSTI:
čtvrtá nejlepší bilance na domácím ledě (8 zápasů, 17 bodů)
nejlepší první třetiny v celé KHL (14 zápasů, 26 bodů)

NEDOSTATKY:
překvapivě nejhorší přesilovky v celé soutěži (úspěšnost jen 10,5 %)
druhé nejhorší druhé třetiny v celé KHL (14 zápasů, 14 bodů)


SEVERSTAL ČEREPOVEC se v posledních dvou sezónách dostal do play off, na rozdíl od některých dalších týmů má minimální výkyvy ve výkonnosti, pravidelně hraje svůj lehce nadprůměrný standard. Severstal je typickým týmem, který bude postrachem všech silnějších soupeřů bez ohledu na aktuální postavení v tabulce.

PŘEDNOSTI:
páté nejlepší druhé třetiny v celé KHL (14 zápasů, 23 bodů)

NEDOSTATKY:
třetí nejhorší bilance na domácím ledě v celé KHL (5 zápasů, 8 bodů)
třetí nejhorší první třetiny v celé KHL (14 zápasů, 13 bodů)
druhá nejhorší úspěšnost střelby (5,88%)

Komentář:

Sami vidíte, že v KHL v této sezóně papírově slabší soupeři neexistují. Připouštím, že z tohoto výrazu (papírově slabší soupeř) se už dávno stalo klišé, které se nejčastěji užívá jako druh alibismu, ale v našem případě platí naprosto odůvodněně.
Už v průběhu léta jsem několikrát upozorňoval na to, že nás čeká nejvyrovnanější sezóna v historii KHL.

Podíváme-li se dnes na celkovou tabulku KHL, v níž rozdíl mezi prvním Dynamem Moskva a šestnáctým Slovanem (v tuto chvíli co by posledním postupujícím týmem do play off) je pouhých devět bodů, pak se tato má prognóza jen potvrzuje.

Přiveze-li Slovan z tohoto tripu šest bodů, já osobně to budu považovat za velký úspěch.


Tak nám to začalo…
…a realita je poněkud tvrdší, než asi někteří očekávali


(10.9. 2012)

Dlouho, netrpělivě a napjatě očekávaný vstup Slovanu Bratislava do druhé nejprestižnější hokejové soutěže světa je tady. A hned první dojmy vypovídají o tvrdé realitě. Zřejmě málokdo z těch, kteří s KHL dosud nepřišli do těsnějšího kontaktu, tušil, jak moc kvalitní liga to je.


Sleduji podrobně tuto soutěž od samého počátku, takže si troufnu tvrdit, že o ní něco vím. Po pravdě řečeno, občas mě s prominutím doslova vytáčelo, s jakým despektem a jistým opovržením pohlížejí na Kontinentální ligu někteří experti, novináři a konec konců často i samotní hráči.

S trochou nadsázky řečeno – bez toho, že by viděli jeden jediný zápas…

Teď se ale probouzejí díky účasti Slovanu a Lvu a těm několika málo zápasům, které zatím shlédli, do tvrdé reality. A to ještě ta pravá show ani zdaleka nezačala.

V této souvislosti mě na facebooku http://www.facebook.com/kontinentalniliga zaujaly velice trefné hlášky jednoho z fanoušků Slovanu, které naprosto přesně vystihují onu, jak jsem již zmiňoval, tvrdou realitu.

Tady jsou:

…treba si uvědomit, že prvý zápas boli česi s fínmi a druhý zápas lotyši, takže rusov sme ešte nevideli a pri rýchlosti ich korčuľovania ich možno ani neuvidíme...

…ja som bol v Ufe na hokeji a ako povedal známy slovenský hokejista "pred zápasom si dajte všetci kinedryl, lebo bude kolotoč...


Obrovské nasazení, výtečné bruslení, důrazné dohrávání každého osobního souboje, permanentní fyzické kontakty s protihráči, rychlé a přesné kombinace, atd., atd. A to, prosím pěkně, v každém utkání třikrát až čtyřikrát do týdne – a k tomu unavující cestování tisíce a tisíce kilometrů. To sice nijak neshazuje bezpochyby kvalitní letní přípravu Slovanu, ale jde o to, že pro dost hráčů je ten kvalitativní skok hodně velký a že bude zapotřebí nějaký čas, než si to všechno sedne. To znamená zbytečně nepropadat panice, dál trpělivě pracovat a hlasitě fandit...

Je to ale mazec…

Se znalostí věci se směle odvážím tvrdit, že minimálně dvě třetiny týmů Kontinentální ligy by bez jakýchkoli problémů obstály v NHL a určitě by nehrály druhé housle! Myslím, že konfrontace špičkových mužstev NHL a KHL, kdy ale o něco půjde a oba soupeři budou hrát naplno, není zase až tak vzdálená. Sám bych na to byl velmi zvědavý.

Takže až vám zase někdo bude tvrdit, že KHL je druhořadá soutěž, že kvalit NHL nikdy nedosáhne, pozvěte toho dotyčného vtipálka do Slovnaft areny, ať se na vlastní oči přesvědčí, jakže to vlastně s tou Kontinentální ligou doopravdy je!

Jinak řečeno – zaklepali jsme na dveře reality a obrazně řečeno dostali facku. Teď jde o to, jak rychle se po té facce otřepeme a zda onu realitu s jistou dávkou pokory přijmeme a budeme se jí snažit přizpůsobit.

Ještě to nikdo neřekl nahlas, tak to s dovolením zkusím já…
DÍKY, KLUBOVÉ VEDENÍ, ZA KHL!


(6.9. 2012)


Nejslavnější hokejový klub Slovenska, Slovan Bratislava, dnes čeká historická premiéra. V 18 hodin bude vhozeno úvodní bully premiérového utkání Slovanu v Kontinentální lize – druhé nejprestižnější soutěži světa.
Nejen pro klub samotný, ale pro celý slovenský hokej je to zásadní krok kupředu. Kvalitní týmy, špičkoví hráči a konkurence, v níž bude velmi obtížné obstát. To všechno ukáže až čas a rozhodnou o tom nejen výkony a výsledky na ledě, ale i řada dalších v tuto chvíli možná ještě bezejmenných detailů. O tom ale teď hovořit nechci.

Myslím, že dnes, v tento nepochybně historicky významný a slavností den, by se slušelo poděkovat a hluboce smeknout před klubovým vedením Slovanu, že se mu podařilo snažení o vstup do KHL dotáhnout do úspěšného konce. A nejde v této souvislosti jen o hokej. Je to také výrazné zviditelnění nejen Bratislavy ale i celého Slovenska na ruském trhu obecně. Na trhu, který je obchodně nesmírně zajímavý. Ale to jen na okraj, to už je jiná kapitola.

Ano, Slovan si to zaslouží.

Zaslouží si to jeho skvělí a kultivovaní fanoušci, kteří hokeji rozumí a určitě v této premiérové sezóně budou patřit mezi elitu celé soutěže. O tom nepochybuji.

Vedení klubu v čele s prezidentem Jurajem ŠIROKÝM a generálním manažerem Marošem KRAJČIM odvedlo ve skromných podmínkách, které mají daleko k velkoklubu, obrovský kus práce, který v tuto chvíli zřejmě ještě neumíme náležitě docenit. Sledoval jsem celé toto úsilí - a myslím, že dost podrobně - od samého počátku, a věřte, nebylo to vůbec jednoduché. Nemá smysl teď detailně popisovat a rozebírat všechny požadavky, dané vedením KHL, které Slovan musel splnit. Třeba o tom jednou někdo napíše knihu…

Také samotné sestavování kádru bylo složité a velký dík jistě patří v této souvislosti hlavnímu trenéru Rostislavu ČADOVI a celému jeho realizačnímu týmu. Navíc trenér Čada má nemalé zkušenosti z KHL, a ty se Slovanu teď budou nesmírně hodit.

Nechci se dnes příliš rozepisovat, protože všichni jistě už od samotného rána žijete podvečerním zápasem a na čtení vám logicky nezbude čas, nicméně jednu poznámku si na závěr přece jen neodpustím.

Ze známých důvodů dnes nenastoupí Miro Šatan. Ano, je to škoda, ale nikdo to neudělal úmyslně a určitě by nemělo smysl a konec konců ani opodstatnění pouštět do světa nějaká ostřejší slova na adresu klubového vedení. Že Miro podepsal smlouvu o pár hodin později než měl…? Nejen ve sportu, ale i v životě se stávají mnohem, mnohem horší věci.
A navíc, a to považuji za zásadní, vedení klubu by si to za to, co všechno doposud odvedlo, rozhodně nezasloužilo.

Užijte si dnešní zápas jak to jen nejlépe půjde!!! Tahle premiéra se už totiž nikdy opakovat nebude.

HISTORICKÝ OKAMŽIK SE PŘIBLÍŽIL NADOSAH…

(4.9. 2012)


Už pozítří se nováček KHL, Slovan Bratislava, představí v premiérovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Na domácím ledě přivítá dalšího nového účastníka soutěže – ukrajinský Donbass Doněck se slovenském koučem Júliem Šuplerem. Natěšení fanoušků je obrovské, očekávání snad ještě větší.

V přípravě odehrál Slovan celkem 10 zápasů (8 v rámci turnaje European Trophy) s následující bilancí: 6 výher (z toho 2x po samostatných nájezdech a 1x v prodloužení), 4 prohry (1x v prodloužení) a skóre 27:23.

Svěřenci trenéra Rostislava Čady střídali lepší výkony s těmi slabšími, ale to je v přípravném období obvyklý jev. Povzbuzují jsou nepochybně výhry nad oběma účastníky KHL, se kterými se Slovan utkal (2:1 nad Petrohradem a 3:1 nad Spartakem Moskva). Slovanu se naopak příliš nevydařil zájezd do Švédska, kde obě utkání prohrál (s Linköpingem 2:4 a s HV71 0:2) a dobře nedopadla ani generálka na novou sezónu proti Vinně Capitals (1:2 PP).

Buď již tak či onak – výsledky z přípravného období jsou relativní, skutečnou sílu toho kterého mužstva vždycky prověří až samotná soutěž. Zní to sice jako otřepaná fráze, ale taková je skutečnost.


V průběhu přípravy dal trenér Čada příležitost všem hráčům základního kádru, včetně gólmanů. Z pohledu produktivity se nejvíce dařilo trojici pětibodových borců (Vondra 4+1, Dravecký 3+2, Boumedienne 1+4), na první trefu v novém dresu naopak stále čeká centr prvního útoku Kamil Kreps. Svůj standard odvedla i dvojice gólmanů Hostikka – Konrád, velice nadějně se v závěru přípravy ukazoval talentovaný Jaroslav Janus, nad jehož dalším angažmá ve Slovanu však ze známých důvodů visí v tuto chvíli stále velký otazník. Stejně jako nad největší hvězdou týmu, útočníkem Miroslavem Šatanem.

Nejdůležitější ovšem je, jakým herním projevem se tým v průběhu zápasové přípravy prezentoval. Co se týká přístupu hráčů jak k tréninkům tak samotným zápasům, neměl trenér Čada v tomto ohledu žádné negativní připomínky. Zodpovědnost a bojovnost by sice měly býti vlastností samozřejmou pro každého hokejistu, ale sami víte, že občas tomu tak nebývá.

Na adresu vlastního herního projevu měl trenér Čada nejvíce výhrad k nízké efektivnosti při proměňování i těch nejvyloženějších brankových příležitostí a k nízkému procentu využitých přesilovek. To jsou takové dva základní negativní momenty, na které by Slovan mohl v soutěži doplácet.

Jistě, občas to zaskřípalo v obraně, občas vázla souhra ve středním pásmu, někdy byl poněkud těžkopádnější přechod přes červenou čáru do obranné třetiny soupeře, tu a tam se objevilo zbytečné vyloučení, ale nic z toho nepřesáhlo běžný rámec herních nedostatků, s nimiž se potýkají všechna mužstva.


Shrnuto a podtrženo – přípravné období lze hodnotit pozitivně. Slovan sice nijak výrazně nezářil, ale rozhodně ani nezklamal. Ostatně pokud se podíváte na přípravné zápasy dalších týmů KHL, skutečně ani jeden z nich neměl žádnou delší šňůru vyhraných či prohraných zápasů. Jinak řečeno – soutěž bude nesmírně vyrovnaná, a jak jsem psal už včera – podle mého názoru nejvyrovnanější v dosavadní čtyřleté historii KHL.

Rozhodovat proto budou zejména detaily. Třeba hráčské zkušenosti z podobné soutěže. A tady si Slovan bude muset dávat velký pozor. Většina hráčů totiž podobnou soutěž nikdy nehrála. Ať už se to týká samotné kvality, tak zejména vysoké frekvence zápasů a velmi náročného cestování. Jedna věc je jít do zápasu po důkladném odpočinku ve „své posteli“ a druhá věc po pětihodinovém letu. Teď si nehraji na chytrého a už vůbec si neosobuji právo někomu radit či někoho poučovat, pouze tlumočím názory těch hráčů a trenérů, kteří v tomto ohledu mají letité zkušenosti. Na dané téma se tady vyjadřoval třeba trenér Petrohradu Miloš Říha, nebo Lubo Višňovský a hodně mně o tom vyprávěl hokejový agent Jaroslav Zídek, který by o KHL mohl psát romány na pokračování…

Pro Slovan je velmi důležité, že na jeho střídačce stojí trenér, jenž v těchto souvislostech naprosto přesně ví, o co jde. Cenné zkušenosti Rostislava Čady, které nasbíral v průběhu loňského angažmá v Avangardu Omsk, teď přijdou Slovanu nesmírně vhod.
Něco jiného je mít kvalitně natrénováno a něco jiného potom může být ono „natrénované“ efektivně prodat v jednotlivých zápasech. Hráči Slovanu kvalitně natrénováno mají, o tom není sporu.
Od pozítří už tedy půjde hlavně o to, jak letní dřinu dokáží proměnit v bodové zisky. Snadné to rozhodně nebude, ale s podporou skvělých fanoušků by se Slovan play off mohl dočkat.

Já osobně bych právě postup do play off hned v první sezóně považoval za obrovský a nebojím se použít ani výraz „historický“ úspěch! Za ještě větší, než zisk všech mistrovských titulů ve slovenské extralize dohromady (snad mě za to srovnání fanoušci Slovanu „neukamenují“…).

SOUČASNÍ HRÁČI SLOVANU BRATISLAVA a jejich celkové statistiky ze všech nejvyšších národních ligových soutěží, ve kterých dosud působili

(29.8. 2012)

TOP 20


POČET ODEHRANÝCH ZÁPASŮ:

1. Miroslav Šatan - 1423 zápasů
2. Milan Bartovič - 921
3. Kamil Kreps - 868
4. Josef Boumedienne - 860
5. Ján Lipianský - 825
6. David Printz - 731
7. Roman Kukumberg - 693
8. Michal Vondrka - 685
9. Mário Bližňák - 627
10. Vladimír Mihálik - 592

11. Milan Kytnár - 563, 12. Ján Tabaček - 561, 13. Ivan Švarný - 558, 14. Jonathan Sigalet - 541, 15. Michel Miklík - 536, 16. Peter Ölvecký - 535, 17. Vladimir Dravecký - 517, 18. Marek Bartánus - 491, 19. Ivan Ďatelinka - 469, 20. Miroslav Preisinger - 365


POČET KANADSKÝCH BODŮ:

1. Miroslav Šatan - 1142 kanadských bodů
2. Ján Lipianský - 577
3. Milan Bartovič - 554
4. Milan Kytnár - 499
5. Kamil Kreps - 465
6. Josef Boumedienne - 429
7. Roman Kukumberg - 365
8. Mário Bližňák - 319
9. Libor Hudáček - 284
10. Peter Ölvecký - 266

11. Michal Vondrka - 261, 12. Martin Bakoš - 258, 13. Michel Miklík - 255, 14. Marek Bartánus - 254, 15. Vladimír Dravecký - 250, 16. Andrej Šťastný - 235, 17. Jonathan Sigalet - 227, 18. Miroslav Preisinger - 193, 19. Tomáš Mikúš - 182, 20. Ján Tabaček - 181


POČET VSTŘELENÝCH GÓLŮ:

1. Miroslav Šatan - 586 vstřelených gólů
2. Ján Lipianský - 283
3. Milan Bartovič - 268
4. Milan Kytnár - 202
5. Kamil Kreps - 187
6. Roman Kukumberg - 168
7. Michel Miklík - 142
8. Mário Bližňák - 138
9. Marek Bartánus - 126
10. Martin Bakoš - 118

11. Michal Vondrka - 117, 12. Libor Hudáček - 114, 13. Peter Ölvecký - 111, 14. Josef Boumedienne - 95, 15. Vladimír Dravecký - 95, 16. Andrej Šťastný - 90, 17. Tomáš Mikúš - 87
18. Miroslav Preisinger - 77, 19. Marko Daňo - 72, 20. Jonathan Sigalet - 59


POČET GÓLOVÝCH ASISTENCÍ:

1. Miroslav Šatan - 556 gólových asistencí
2. Josef Boumedienne - 334
3. Milan Kytnár - 297
4. Ján Lipianský - 294
5. Milan Bartovič - 286
6. Kamil Kreps - 278
7. Roman Kukumberg - 197
8. Mário Bližňák - 181
9. Libor Hudáček - 170
10. Jonathan Sigalet - 168

11. Peter Ölvecký - 155, 12. Vladimír Dravecký - 155, 13. Andrej Šťastný - 145, 14. Michal Vondrka - 144, 15. Martin Bakoš - 140, 16. Ján Tabaček - 129, 17. Marek Bartánus - 127, 18. Ivan Švarný - 119, 19. Vladimír Mihálik - 117, 20. Miroslav Preisinger - 116


NEJTRESTANĚJŠÍ HRÁČI:

1. Josef Boumedienne - 1475 trestných minut
2. David Printz - 941
3. Ivan Ďatelinka - 821
4. Miroslav Šatan - 807
5. Milan Bartovič - 801
6. Milan Kytnár - 758
7. Vladimír Mihálik - 696
8. Ivan Švarný - 667
9. Ján Tabaček - 624
10. Roman Kukumberg - 553

11. Martin Štajnoch - 491, 12. Michal Čajkovský - 478, 13. Marek Bartánus - 464, 14. Peter Ölvecký - 444, 15. Jonathan Sigalet - 431, 16. Michal Vondrka - 426, 17. Mário Bližňák - 380, 18. Miroslav Preisinger - 371, 19. Andrej Šťastný - 369, 20. Ján Lipianský - 330

Slovan má ve společnosti týmů KHL špičkové fyzické parametry. Dokáže s nimi prorazit do play off?

(27.8. 2012)

Už příští úterý, 4. září 2012, odstartuje pátý ročník Kontinentální hokejové ligy. A to je vítaná příležitost nahlédnout do statistik a seznámit se s některými zajímavými čísly.

V nadcházející sezóně je připraveno vyjet na led také 47 slovenských a 38 českých hokejistů. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že Slováci a Češi mají po Rusech (402 hráčů) nejpočetnější zastoupení (stejný počet hráčů jako Češi mají ještě Finové – tedy 38).
Na soupiskách některých týmů KHL figuruje také celkem 31 Kanaďanů a 11 Američanů.

A teď pojďme k některým statistickým ukazatelům, které více či méně mohou ovlivnit výkony jednotlivých celků:

Nejstarší tým v nové sezóně bude mít úřadující šampión Dynamo Moskva (průměrný věk 29,07). Naopak nejmladším kádrem disponuje Severstal Čerepovec (24,87 let).
Slovan se pohybuje uprostřed této pomyslné tabulky s průměrným věkovým složením 26,38 let.

Nejstarším hráčem v příští sezóně bude Oleg Petrov (41 let, narozen 18.4. 1971 – klub Spartak Moskva).
Na soupisce Slovanu je nejstarším hráčem Ján Lipanský (38 let, narozen 23.7. 1974).

Naopak nejmladší hráčem KHL je Stanislav Zinčenko (17 let, narozen 5.7. 1995 – klub Barys Astana).
Benjamínek Slovanu se jmenuje Patrik Luža (18 let, narozen 27.7. 1994).


A teď pojďme k fyzickým parametrům, které v ledním hokeji samozřejmě hrají zásadní roli.
V průměru nejvyšší hráče má Severstal Čerepovec (187 cm). Hned za Severstalem je na 2. místě Slovan Bratislava (186,45 cm).

Naopak průměrně nejmenším kádrem co do počtu centimetrů disponuje Avtomobilist Jekatěrinburg (181,78 cm).

Pokud se týká průměrných hmotnostních údajů, tak v tomto ukazateli nemá Slovan Bratislava konkurenci – 89,87 kg!


A ještě doplním v průměru nejlehčí tým – tím je Donbass Doněck (84,03 kg).

Další primát drží Slovan v pomyslné tabulce nejvyšších hráčů – obránce Vladimír Mihálik nemá v KHL se svými 202 centimetry konkurenci.

Nejmenším hráčem bude naopak Michail Anisin z Dynama Moskva (164 cm), na soupisce Slovanu nejméně narostl Libor Hudáček (175 cm).

A ještě nejtěžší a nejlehčí hráči – těžkotonážníkům dominuje Jevgenij Arťjuchin (SKA Petrohrad – 116 kg), ve Slovanu je to Vladimír Mihálik (111 kg – v KHL celkově 4.), a muší váhy povede do boje opět Michail Anisin z Dynama Moskva (68 kg), za Slovan pak znovu Libor Hudáček (75 kg).

Na snímku Vladimír Mihálik v dresu Tampy Bay Lightings, za kterou odehrál 15 zápasů

Žigmund Pálffy...
PRO (slovan) a PROTI (slovanu)


(23.8. 2012)


Dlouho diskutovaná možnost angažmá slovenské hokejové legendy ŽIGMUNDA PÁLFFYHO ve Slovanu Bratislava, resp. v jeho premiérové sezóně v KHL, vyvolává zejména mezi fanoušky belasích řadu nekonečných diskusí. Navíc celá tato kauza se mediálně odehrává více méně v rovině spekulací – „přijde nebo nepřijde“?
Obě strany jsou na informace skoupé, nehledě na to, že samotná jednání probíhají na nejvyšší možné úrovni – tzn. Pálffy a generální manažer Skalice (+ primátor) vs. prezident a generální manažer Slovanu.
V tom ale na druhu stranu nevidím nic výjimečného – leganda si zaslouží odpovídající zacházení. To je v naprostém pořádku. (foto: www.nhl.com)


My se teď pokusíme nastínit jednotlivá PRO a PROTI angažmá Žigmunda Pálffyho ve Slovanu Bratislava:

PRO
-12 sezón v NHL (684 zápasů, 713 bodů za 329 + 384 = 1,042 bodu na zápas a k tomu 24 duelů v play off s bilancí 9 + 10)
- 74 zápasů za slovenskou reprezentaci (37 gólů)
- obrovské zkušenosti, přirozený respekt, vzor pro mladé hokejisty, většina fanoušků Slovanu ho chce

PROTI
- kvalitní soutěž hrál naposledy v sezóně 2005/06 (Pittsburgh Penguins)
- v letošní letní přípravě dosud neodehrál v dresu Skalice ani jeden přípravný zápas
- náročné cestování

Můj názor, který vás může, ale samozřejmě také nemusí zajímat, je tento:

I kdyby se Pálffy pro angažmá ve Slovanu rozhodl, považuji takřka za vyloučené, že by se v belasém dresu objevil už 6. září v úvodním duelu proti Donbassu. Při vší úctě k tomu, co všechno v hokeji dokázal, je jeho herní pauza příliš dlouhá – v tuto chvíli přes pět měsíců (naposledy hrál v extraligovém 1/4finále 19. března 2012). V tom vidím zásadní problém.


Věk není v tomto případě rozhodující, protože Pálffy je PAN hokejista, jak se říká od Pánaboha. Ale i takto výjimečným hokejistům chvíli trvá, než zase zpátky naskočí do zápasových rituálů, navíc v případě Pálffyho vidím ještě jeden problematický aspekt, že totiž, jak zmiňuji výše, hrál kvalitní soutěž naposledy před více než šesti lety.
(Vezmu-li to podle věku, tak právě tento aspekt vnímám jako největší rozdíl mezi 40 letým Pálffym a chcete-li mezi 40 letým Jágrem, což je, myslím, adekvátní přirovnání).

Když k tomu připočtu často velmi náročná cestování, a sám Pálffy se nechal slyšet, že i kvůli tomu s angažmá ve Slovanu váhá, nevychází mně z toho alespoň pro začátek sezóny nic růžového…

Připustíme-li možnost, že Pálffy se pro Slovan nakonec přece jen rozhodne, prioritní otázka zní, jak dlouho mu při současné nerozehranosti bude trvat návrat do zápasového rytmu, resp. do plné formy a hlavně – kde tu rozehranost nabude. Jedině ve Skalici a do Slovanu by přišel později? Nevím, i to by bylo řešení…

Před časem se také diskutovala možnost, že by byl Slovanu k dispozici jen na domácí zápasy (aby nemusel cestovat), ale tahle varianta se zase logicky vůbec nezamlouvala trenéru Čadovi.

Uvidíme, necháme se překvapit. Třeba se úplně mýlím, Žigo nastoupí už proti Donbassu, vstřelí dva tři góly a bude vymalováno… Ne, že bych mu to nepřál.

Konec konců - pořád to je PAN HOKEJISTA…


Spekulujeme...
Kam s JURAJEM MIKÚŠEM...? Do Slovanu přece!


(21.8. 2012)

Slovenský reprezentační útočník a stříbrný medailista z letošního světového šampionátu, JURAJ MIKÚŠ, by se měl v dresu nového zaměstnavatele, pražského Lva, poprvé představit příští týden na turnaji v Doněcku. Pětadvacetiletý forvard se letos v květnu podrobil v Bratislavě operaci ramene, které si poranil ve finálovém duelu na mistrovství světa proti Rusku. Proto ten zápasový odklad, i když s týmem se připravuje už v plné zátěži.

Není ničím novým, a už jsem to i několikrát zmiňoval, že o skalického rodáka se intenzivně zajímal (zajímá?) právě Slovan Bratislava, kterému by se jeho zkušenosti z KHL náramně hodily (kluby: Dinamo Riga, Spartak Moskva – celkem 45 zápasů, 5+4, a v minulé sezóně Lev Poprad – 44 zápasů, 12+16). Zvláště ta poslední sezóna vyšla Jurajovi náramně. V Popradu patřil k oporám týmu a dařilo se mi i v TPS Turku (SMI-liiga), kam ve druhé polovině sezóny odešel na hostování (17 zápasů, 5+5).

Zásadní otázkou teď je, jaký prostor Mikúš dostane ve Lvu. Co by střední útočník nemá podlé mého názoru už příliš na výběr. Centři elitních dvou útoků jsou více méně jasní (i když stát se může cokoli, ale považuji to za málo pravděpodobné) – Petr VRÁNA a Erik CHRISTENSEN (takto nastupovali v posledních třech zápase ve Švýcarsku) a vůbec si se svými křídly nevedli špatně. Naopak.

„Boj“ se tedy odehraje o post centra 3. útoku. Zde je podle mě velkým favoritem zanedlouho jednatřicetiletý Tomáš SUROVÝ. Nesmírně zkušený útočník, který toho má opravdu hodně za sebou – 126 zápasů v NHL za Pittsburgh (27+32), 178 zápasů v Elitserien (77+87) a poslední dvě sezóny 92 zápasů v KHL (Dinamo Riga a CSKA, 24+23), a v novém klubu o sobě dává náležitě vědět – např. včera proti Bielu dvěma brankami.

Takže relativně volné zůstává místo centra ve 4. útoku a na jeho obsazení je ve hře také Tomáš Rachůnek. Sice teprve 21 letý útočník, ale loni odehrál dobrou sezónu ve Spartě (52 zápasů, 10+8).

Když k tomu připočteme, že Mikúšovi spoluhráči mají v tuto chvíli k dobru šest přípravných utkání a že mu logicky bude chvíli trvat, než se do zápasového tempa dostane, upřímně řečeno – nevidím to nijak růžově. Na druhou stranu však Juraj potřebuje hrát a navázat na loňskou úspěšnou sezónu. Jenže hrát v jeho případě znamená vejít se do prvních dvou útoků, což je ve Lvu v tuto chvíli vyloučeno.

To, že některá slovenská média psala, že Juraj do Slovanu nepůjde, je jedna věc, a to, co se děje v „temných“ koutech hokejových kuloárů, je věcí druhou, neporovnatelně zajímavější. Pro Mikúše by určitě bylo prospěšnější odejít do Slovanu a pár zápasů se rozehrát třeba ve Skalici v první nebo druhé formaci, než ve Lvu střídat třetí a čtvrtou lajnu, nechodit na přesilovky a na ledě strávit v průměru nějakých 8-10 minut.

Přiznávám, že tento komentář se nezakládá na žádných aktuálně konkrétních informacích. Pouze vycházím z toho, že Slovan měl (má?) o Mikúše zájem a v této souvislosti jsem si dal dohromady několik daných faktů. Nic více, nic méně, takže se nechejme překvapit…

Foto: www.khl.ru
(Takhle se Juraj Mikúš svíjel bolestí po nešetrném zákroku kanadského kapitána Ryana Getzlafa na letošním MS).


TRENÉR ROSTISLAV ČADA KOMENTUJE AKTUÁLNÍ SITUACI V MUŽSTVU PO SEDMI ODEHRANÝCH ZÁPASECH

(20.8. 2012)

OBRÁNCI
"Pokud se týká naší obranné činnosti, musím použít slovo NEVYROVNANÁ. Samozřejmě nás mrzí pět inkasovaných gólů v Chomutově a doma proti Spartě a teď čtyři góly v Linköpingu.
S obrannou hrou můžeme být naopak spokojeni proti oběma účastníkům KHL, tedy SKA a Spartaku a také proti Vídni. Je to o sehranosti, vyhranosti a zodpovědnosti. Musíme se spoléhat pouze na sebe a na obránce, které máme k dispozici. Obranné fázi se pochopitelně budeme dál intenzivně věnovat na trénincích.
Nic víc se s tím nedá dělat, je to hodně o dodržování herního systému, který nacvičujeme a který pak je nutné prezentovat v samotném zápase."

ÚTOČNÍCI
"Abychom byli úspěšní v útočné fázi, musíme se prezentovat efektivnějším zakončením. Tady máme velké rezervy, víme o nich a budeme poctivě pracovat na jejich odstranění.
Totéž platí i na adresu našich přesilovek. Šance si vytvářet umíme, kombinačně se do těch příležitostí dostaneme, to jsme de facto dokázali ve všech odehraných zápasech, ale i v tomto případě nám vázne koncovka. Postrádáme klid v zakončení a ten se dá získat jedině bezpočtem opakování různých kombinančních variant na trénincích."

GÓLMANI
Oba naši gólmani dostávají na ledě stejný prostor. Který z nich nastoupí v zahajovacím utkání proti Donbassu, o tom se rozhodne v poslední fázi přípravy. Moje loňské zkušenosti z KHL jsou takové, že jeden gólman nemůže ve stabilní formě odchytat celou sezónu.
Celou přípravu pracujeme na tom, abychom měli gólmanskou dvojici vyrovnanou, aby každý z nich mohl kdykoli podle potřeby nastoupit do utkání."

MIRO ŠATAN
My jsme dneska měli po švédském tripu volno, trénovat začínáme zítra od 15 hodin posilovnou, tam se s Mirem uvidíme a po tréninku si řekneme více. To znamená, s kým by Miro mohl v pátek proti JYP nastoupit.
Já svoji představu samozřejmě mám, ale nezlobte se, teď vám ji ještě neprozradím. Nejdříve to musím probrat s Mirem, chci pochopitelně znát i jeho názor a představu, a teprve pak s tím můžeme jít ven."


CO NÁM PROZRAZUJE STATISTIKA…


(20.8. 2012)

Poslední tři prohry Slovanu na turnaji European Trophy v řadě sice nejsou důvodem k žádné přehnané panice, nicméně podnětem k zamyšlení určitě ano. To nejpodstatnější jasně naznačuje pohled na některé statistické údaje z dosavadních pěti odehraných utkání v ET.

Svěřenci trenéra Čady kromě včerejšího zápasu proti HV71 (střely 34:27 ve prospěch HV71) všechny předcházející čtyři soupeře přestříleli (Chomutov 38:31, Viennu 36:24, Spartu dokonce 48:30 a Linköpings 30:20). Přesto v těchto čtyřech střelecky vítězných duelech získali jen 4 body.

Na vině těchto neúspěšných výsledků je především nízká produktivita při zakončování, nicméně i defenziva Slovanu si občas vybere slabší chvilku, což shrnuto a podtrženo jasně definuje aktuální problémy slovenského nováčka KHL.
Tím dalším je velké množství nevyužitých přesilovek, které kombinačně sice nejsou špatné, ovšem jejich využití už tak efektivní není.
(Tady bohužel podrobné statistické údaje nemám k dispozici, nicméně obecně lze se zárukou konstatovat, že procento jejich využití je nízké).

STATISTIKA: EUROPEAN TROPHY – souhrn po 5 zápasech

VSTŘELENÉ GÓLY

počet odehraných utkání: 5
počet vyslaných střel: 179
počet vstřelených gólů: 11
procento úspěšnosti: 6,14
počet střel na 1 vstřelený gól: 16,2
průměr vstřelených branek na zápas: 2,20

Pokud bychom tento průměr vstřelených branek Slovanu v dosavadních pěti zápasech European Trophy (2,20) porovnali se stejným statistickým ukazatelem jednotlivých týmů KHL po základní části uplynulé sezóny, SLOVAN by se spolu s CSKA Moskva umístil až na 20. místě (z 23 účastníků).

INKASOVANÉ GÓLY

počet odehraných utkání: 5
počet střel soupeře: 139
počet inkasovaných gólů: 17
procento úspěšnosti: 87,7
počet střel soupeře na 1 inkasovaný gól: 8,2
průměr inkasovaných branek na zápas: 3,4

Pokud bychom tento průměr inkasovaných branek Slovanu v dosavadních pěti zápasech European Trophy porovnali se stejným statistickým ukazatelem jednotlivých týmů KHL po základní části uplynulé sezóny, SLOVAN by se z 23 účastníků umístil na předposledním 22. místě (21. Neftěchimik Nižněkamsk – průměr 3,06 * 23. Víťaz Čechov – 3,57).

"SLOVAN SE UŽ TEĎ NAVŽDY ZAPSAL DO HISTORIE KHL", píše prestižní ruský sportovní server sportbox.ru

(11.8. 2012)

Nová sezóna KHL ještě ani nezačala, ovšem ruští hokejoví fanoušci se toho teď o bratislavském Slovanu dozvídají tolik, jako nikdy před tím v minulosti.

Včera jsme vás seznámili s obsahem reportáže, uveřejněné na serveru championat.com, dnes přinesl obsáhlou informaci o týmu belasích další prestižní ruský server sportbox.ru. Reportér Alexej Pěšnin nazval svoji reportáž příznačně: "SLOVO O SLOVANU."

Hned v úvodu zmiňuje jeden podstatný fakt, který už navždy a nesmazatelně vejde do historie KHL - že totiž Slovan Bratislava je první evropský klub se skutečnou historií a se skutečnými tradicemi, který přijal účast v Kontinentální lize.
"Tímto mužstvem nebyl ani Lev Poprad a není jim ani Lev Praha", dodává Pěšnin a pokračuje: "Slovan zjistil, že domácí mistrovství je mu už těsné, a proto se rozhodl pro tento odvážný krok do neznáma".


Autor reportáže dále podrobně analyzuje stávající kádr Slovanu. Domnívá se, že zejména jeho útok je zatím oproti minulé sezóně přece jen trochu v mínusu.

Pěšnin v této souvislosti naráží především na tu skutečnost, že největší hvězda loňského kádru Miroslav Šatan se stále ještě nerozhodla, zda i nadále bude pokračovat v dresu Slovanu a také na odchod útočníka Tomáše Bulíka, druhého nejproduktivnějšího hráče Slovanu v předcházející sezóně.
Za opory týmové ofenzívy považuje Kukumberga, Bartoviče, Hudáčka a Vondrku, a přidává osobní názor: "Upřímně řečeno, z pohledu úspěšného debutu Slovanu v KHL je myslím složení jeho útoku nedostatečné".

Ve skladbě kádru však vidí i pozitiva: "Naopak velice kvalitně posílil Slovan v obraně. Mihálik, Sigalet, Boumediene, Printz, to všechno jsou zkušená jména zaručující kvalitu. A totéž platí i na adresu trenéra Rostislava Čady, který v minulé sezóně odvedl nesmírně kvalitní práci v Avangardu Omsk a i navzdory tomu se k němu pak tento klubu nezachoval seriózně", uzavírá reportáž o Slovanu reportér serveru sportbox.ru Alexej Pěšnin.

„SLOVAN – TO JE JISTOTA“, píše nejčtenější ruský sportovní server championat.com

(10.8. 2012)

Nejpopulárnější a nejčtenější ruský sportovní server championat.com přináší dnes obsáhlou reportáž o Slovanu Bratislava, nazvanou "Народная команда". Autor Farid Bektemirov má jasno hned v úvodu: "Současný šampión Slovenska se vzdal vystupování v národním šampionátu na úkor účasti v KHL. Pokud se loni stal Lev prvním nesmělým krokem KHL do Evropy, SLOVAN – TO JE JISTOTA".


Autor reportáže v úvodu připomíná, že Slovan byl založen dříve, než v Rusku vůbec existovalo povědomí o hokeji s pukem. Všímá si také zásadního rozdílu mezi Slovanem a Lvem v souvislosti s mnohaletou historií bratislavského klubu.


„Sedmdesátá léta minulého století, to byl zlatý věk Slovanu s nenapodobitelnou trojicí bratrů Šťastných. Když Slovan získal v roce 1979 federální titul, byla to bezprecedentní událost, protože žádný slovenský klub do té doby mistrovství Československa nevyhrál. Není divu, že Slovan se stal díky statečnému boji proti českým mužstvům národním týmem Slovenska – podobně jako třeba Spartak Moskva v Rusku“, zdůrazňuje autor a v další části reportáže vyjmenovává úspěchy belasích po rozpadu republiky.

Kritickým okem však pohlíží na úroveň slovenské extraligy: „Slovenská extraliga zažívá těžké časy. Většina dobrých hráčů už dávno odešla do NHL, KHL nebo třeba do Skandinávie. Extraliga má celkem deset týmů, a jen pár zápasů za sezónu (Slovan s Košicemi, se Skalicí nebo Zvolenem) dokáže přilákat diváky na stadióny. Průměrná návštěvnost na utkáních je katastrofální. Jednoduše řečeno – Slovan prostě přerostl slovenský šampionát, což si uvědomil i SZLH, který potřebuje někoho, kdo by klubový hokej na Slovensku sjednotil. Je pozoruhodné, že Slovan prodal už několik tisíc permanentek, což dává naději na velice slušnou diváckou kulisu v každém domácím zápase“, vyjadřuje přesvědčení autor.

Jeho pozornosti neuniklo ani jmenování Rostislava Čady hlavním trenérem mužstva. Píše: „Nečekaný odchod Čady z Avangardu v době, kdy jeho tým zaujímal třetí místo ve Východní konferenci a spolu s Traktorem Čeljabinsk se mohl pyšnit nejlepší obranou, vyvolávalo otázku, zda se tento kouč do KHL ještě vrátí. A vidíte, stalo a dokonce dříve, než asi mnozí očekávali. Na této volbě nevidíme nic špatného. Pan Čada zná prostředí v klubu (v minulosti tu už trénoval), navíc s Košicemi získal dva mistrovské tituly“.

V závěru reportáže její autor podrobně rozebírá hráčský kádr Slovanu a dodává, že tým nemá ve svém středu velké hvězdy, což by mohl být jistý handicap. V této souvislosti však na druhou stranu vyzdvihuje schopnost trenéra Čady otevřeně a na rovinu komunikovat jak s hráči tak s managementem klubu. Dále autor oceňuje snahu vedení dohodnout se o dalším pokračování kariéry s Miroslavem Šatanem a přivézt do Bratislavy Žigmunda Pálffyho. „Oba jsou schopni i navzdory svému věku stále podávat skvělé výkony a být vzorem pro mladší spoluhráče“, je přesvědčen Bektemirov.

I přes všechny tyto „problémy“ považuje účast Slovanu v KHL na rozdíl od Lva za jistotu – vzhledem k tradicím klubu, kvalitnímu zázemí a nebývalému zájmu ze strany fanoušků.

Zítra přijede do Bratislavy PAN CESTOVATEL a také bývalý svěřenec trenéra Čady, český útočník Zdeněk Blatný

(9.8. 2012)


V dresu zítřejšího soupeře Slovanu v European Trophy, Vienny Capitals, se objeví také nováček týmu, odchovanec brněnského hokeje, ZDENĚK BLATNÝ. Na tom by nebylo nic tak výjimečného, navíc jméno Blatný toho hokejovým fanouškům zase až tolik neříká. Jednatřicetiletý forvard však ani přesto není jen tak lecjakým hokejistou. Je to PAN CESTOVATEL. Když letos v létě přestoupil z Grazu do rakouské metropole, Vienna se stala už jeho 21. klubem v kariéře.

Blatný odešel už v 17 letech do zámoří, aniž by v české nejvyšší soutěži odehrál jediný zápas.
Na svém kontě má kromě jiného 20 startů za Atlantu Thrashers, která ho v roce 1999 draftovala, a 5 startů za Boston Bruins (oboje NHL). V zámoří vyzkoušel i AHL, ECHL a WHL, v české extralize Liberec a Znojmo, zahrál si i v SM-liize (Pelicans), Elitserien (Modo) a švýcarské NLA (Ambrì-Piotta).

Právě v Ambrì-Piottě trénoval Blatného (sezóna 2007/08) současný kouč Slovanu Rostislav Čada. Zdeněk zde odehrál sice jen 10 zápasů (2+3), nicméně za zmínku tato zajímavost určitě stojí.

Z hokejového vlaku na chvíli vystoupil také na Slovensku, v předminulé sezóně odehrál pár zápasů za Košice a Duklu Trenčín.
Zdeněk Blatný je ovšem i juniorský mistr světa z roku 2001 (Moskva) a tehdy se mu v Rusku mimořádně dařilo. V kanadském bodování šampionátu skončil celkově sedmý (3. nejproduktivnější Čech), když v 7 duelech 5x skóroval a zaznamenal i dvě gólové asistence.

Slovan získává v Rusku stále více sympatií, novináře doslova šokuje zejména obrovský zájem fanoušků

(7.8. 2012)

Ruská hokejová média teď stále častěji předvídají šance všech tří nováčků KHL (Lev, Donbass a Slovan) v příští sezóně. Z těchto prognóz zatím většinou vychází nejlépe právě bratislavský Slovan. Jeho „akcie na burze“ výrazně posiluje nebývalá účast fanoušků v prvních dvou přípravných zápasech proti SKA Petrohrad a Spartaku Moskva, ze které jsou ruští novináři doslova v šoku a kterou srovnávají se zájmem slovenských hokejových příznivců o zápasy své reprezentace na loňském světovém šampionátu v Bratislavě.

Např. server allhockey.ru spatřuje ve Slovanu nové Dinamo Riga a velice pozitivně hodnotí i vysoký počet prodaných permanentek. Slovan dokonce označuje za bratislavský „národní tým“, který má nejen podporu řadových občanů, ale i nejvyšších míst politického a společenského života, včetně velkého fanouška belasích, prezidenta republika Ivana Gašparoviče.
Zmíněný server předpokládá, že do Slovnaft arény si najde cestu velký počet fanoušků i na zápasy s průměrnými soupeři a zároveň dodává, že návštěvnost se ještě zvýší v případě, že v týmu bude dále pokračovat Miroslav Šatan.

„Navzdory skromnějším podmínkám a výrazně nižšímu rozpočtu vypadá budoucnost Slovanu mnohem slibněji než pražského Lva. Slovan je na rozdíl od Lva vnímán na Slovensku jako „národní projekt“ ve snaze oživit zájem o hokej, zvýšit konkurenci mezi mladými hokejisty a posunout slovenský hokej na kvalitativně vyšší úroveň“, konstatuje allhockey.ru a přichází i s konkrétní předpovědí pro sezónu 2012/2013:

„Slovan se vydal cestou Dinama Riga. Sázka klubového vedení na slovenské hokejisty (v kádru Slovana je zatím jen pět legionářů) zajistí podporu fanoušků a veřejnosti této „minisborné“ Slovenska. Celkový potenciál předurčuje Slovan k tomu, aby se stal jedním z nejsilnějších mezi středně velkými kluby Západní konference. Má k tomu totiž všechny potřebné předpoklady: dobře organizovaný marketing, výbornou práci s fanoušky a co je nejdůležitější – má obrovskou popularitu. Slovan je prostě „národní mužstvo“ na Slovensku“, zdůrazňuje allhockey.ru.


Branko Radivojevič a Štefan Růžička = SYMBOLY KLUBOVÉ VĚRNOSTI

Proti Slovanu dnes nastoupí autor prvního slovenského hattricku v Kontinentální lize!


(3.8. 2012)


V bratislavské Slovnaft areně se dnes od 17 hodin představí v dresu Spartaku Moskva v přípravném duelu proti Slovanu také dva slovenští reprezentační útočníci – Branko Radivojevič a Štefan Růžička.
Oba borce zdobí nejen skvělé výkony na ledě, ale také klubová věrnost – v dnešní době jev už takřka vymizelý.

Jak Radivojevič tak Růžička přišli do Spartaku před začátkem sezóny 2008/2009. Štefan Růžička je červenobílým barvám věrný nepřetržitě, Branko Radivojevič s výjimkou minulé sezóny (Atlant Mytišči) rovněž.
Jeho nedávný návrat do Spartaku, kde v minulosti vykonával i funkci kapitána a byl miláčkem fanoušků, patřil k největším a nejsledovanějším hokejovým událostem letošního léta v KHL a samotný Branko mnohokrát přirovnal svůj návrat do Spartaku k návratu domů.

Jednatřicetiletý Radivojevič odehrál v KHL celkem 233 zápasů s bilancí 58+117, z toho za Spartak 178 duelů, ve kterých vstřelil 44 gólů a zaznamenal 95 asistencí.

O čtyři roky mladší Růžička nastoupil za Spartak včetně play off k 231 utkáním, v nichž 82x skóroval a připsal si 79 gólových asistencí.

Nitranský rodák navíc drží jeden primát, který už nikdy nebude překonán. V listopadu 2008, v utkání proti Metallurgu Novokuzněck, se totiž stal prvním slovenským hokejistou v KHL, kterému se podařilo vstřelit hattrick (Růžička v tomto zápase skóroval dokonce čtyřikrát!!!).

Premiérové trefy za Spartak se oba shodně dočkali hned v prvním zápase - v úterý 2. září 2008 proti Atlantu Mytišči (Spartak zvítězil 6:5 v prodloužení a tehdy ho trénoval český kouč Miloš Říha).

Radivojevič v čase 50:35 zvyšoval na 5:4 a Růžička po přihrávce Radivojeviče dokonce v prodloužení rozhodl o výhře svého týmu. takže premiéra jako hrom: Radivojevič 1+2, Růžička 1+0 a k tomu vítězný gól!!!

A k Růžičkovi doplním ještě jeden cenný statistický údaj – v předcházející sezóně se stal se 40 body za 22+18 nejproduktivnějším slovenským hokejistou v základní části KHL (v celkovém pořadí kanadského bodování skončil na 15. místě).

Oba slovenští forvardi sbírali neocenitelné zkušenosti i v zámořské NHL – Růžička ve Philadelphii (55 utkání, 4+13) a Radivojevič postupně ve Phoenixu, Philadelphii a Minnesotě (celkem 393 duelů, 52+68).

Jak jsem navštívil Slovnaft Arenu…

(26.7. 2012)


Úvodní přípravné utkání nováčka KHL, Slovanu Bratislava, proti nejbohatšímu klubu soutěže, SKA Petrohrad, jsem si prostě nemohl nechat ujít. A dobře jsem udělal. Když mně po příjezdu marketingový ředitel klubu Milan Vajda prozradil, že na zápas je blokováno sedm tisíc diváckých míst, říkal jsem si „dobře, bůhví, jak to nakonec bude, je v tom spousta permanentkářů, navíc venku je nádherně, všichni určitě nepřijdou…“ Jenže to neznáte fanoušky Slovanu. Vzápětí se totiž ukázalo, jak „neslušně“ jsem se mýlil. Na Petrohrad se v tento letní čas přišlo podívat 7600 příznivců „belasích“ a já jsem jen s otevřenou pusou nevěřícně kroutil hlavou stejně, jako moji kolegové.

První, co mě okamžitě napadlo, zda by se někde nedalo zjistit, jestli fanoušci Slovanu nevytvořili minimálně evropský rekord v návštěvnosti předsezónních zápasů. Jenže kde to dohledat…?
Buď již tak či onak, rekord sem, rekord tam, o tohle ve své podstatě snad ani tak nejde. Potěšující a povzbuzující je především atmosféra, která v průběhu utkání v hledišti zimního stadiónu Ondřeje Nepely panovala.

A ta byla úžasná, strhující, fantastická!

Byl to zážitek, který jsem si vychutnal na sto procent. Stejně jako pozápasový rozhovor s trenérem Rostislavem Čadou. Byť jsme už přes rok v pravidelném telefonickém kontaktu, „naživo“ jsem se s panem Čadou potkal v úterý poprvé. A potvrdilo se mě to, o čem jsem přesvědčen už dávno – že je to inteligentní trenér, který to má v hlavě srovnané, který své názory precizně formuluje, který neužívá naučené fráze typu „soupeř byl těžký, lehcí soupeři už dneska neexistují, my jsme do toho dali všechno, ale nevyšlo to“ atd., atd., však to znáte… - prostě s Rostislavem Čadou je radost hovořit.

A to tvrdím s plným vědomím toho (aniž bych chtěl cokoli podobného přivolávat, ale takový je trenérský život), že se mu s týmem samozřejmě může přestat dařit, že ve Slovanu nemusí dokončit sezónu apod. Ani naplnění tohoto katastrofického scénáře by však můj názor na trenéra Čadu nezměnilo. Jsem ale přesvědčen, že nic podobného nenastane, byť žádný tým se v průběhu sezóny krizi nevyhne. Otázkou pokaždé je, jak dlouho ona krize trvá.

Nicméně já osobně nepochybuji o tom, že Slovan premiérovou sezónu zvládne se ctí a že ten svůj základní cíl – postup do play off, splní.

O věrnosti fanoušků nepochybuji a o to další se spolu s hráči a vedením klubu určitě postará trenér Rostislav Čada.

SLOVANE BRATISLAVO, DRŽÍM TI PALCE!

(10.5. 2012)


Slovenský klubový hokej se vstupem Slovanu Bratislava do KHL vydal správným směrem. Jen pravidelná zápasová konfrontace s těmi nejlepšími totiž může připravit kvalitní hráče pro národní tým.

Na Slovensku to pochopili, v Česku dosud nikoli.

Zatímco Slovensko vyslalo do boje s evropskou hokejovou špičkou svůj historicky nejúspěšnější tým, Česko přišlo k účasti v KHL jako slepý k houslím. Díky pražskému Lvu, jehož přítomnost v Praze má ale bohužel zatím více odpůrců a pochybovačů než zastánců. I to svědčí o mnohém…
(A také jsme si nechali „utéct“ trenéra Vladimíra Vůjtka – to jen na okraj, aby byl ten výčet úplný…)

Zatímco naše Asociace profesionálních klubů ještě nedávno dokonce usilovala o uzavření soutěže a loni na podzim „velkoryse“ pohrdla zájmem Slovanu a Košic o účast v české extralizace, slovenský hokej se otevírá světu. A určitě tím nijak neohrožuje další budoucnost „své“ extraligy, jak se občas někde dočteme. Opak je podle mého názoru pravdou, protože jedině v životaschopném konkurenčním prostředí se může rodit kvalita. Vstup Slovanu do KHL ono zdravé konkurenční prostředí nepochybně vytvářet bude.

V prvé řadě se zvýší motivace mladých nadějí, těmi nejmenšími počínaje, protože touha hrát za Slovan v druhé neprestižnější soutěži světa, to bude velké lákadlo, motivace a vidina konkrétní perspektivy.

Slovenská extraliga zase určitě bude chtít dokázat, že i bez Slovanu je schopna nabídnout atraktivní hokej a přilákat do ochozů co nejvíce fanoušků. Navíc mnozí extraligoví hráči se nepochybně poperou o možné angažmá v „belasém“ dresu, takže i z tohoto důvodu by hokejová extraliga na Slovensku mohla a měla být zajímavější než doposud. Věřím, že tomu tak bude.

Osobně smekám před tím, a snad to dosud ještě nikde nezaznělo, co všechno slovenský hokej po rozpadu federace, resp. po nespravedlivém „odsouzení“ až do těch nejnižších pater světových šampionátů, dokázal!

To je třeba zdůraznit a neustále připomínat.

I navzdory všem problémům, s nimiž se aktuálně potýká (nedostatek ledových ploch, nevyhovující kvalita některých zimních stadiónů, málo početná členská základna atd.).
Probojovat se zpět do elitní skupiny mistrovství světa jistě stálo nemalé úsilí, které však bylo korunováno i řadou zasloužených úspěchů (stříbro MS 2000, zlato MS 2002 a bronz MS 2003). Pak se slovenský hokej sice téměř deset „hledal“, aby se opět „našel“ na letošním světovém šampionátu.

A našel se fantasticky…

Slovenský hokeji, držím Ti palce!

A propó, když se řekne Slovan… To jsou mé vzpomínky na dětství, když jsme s taťkou jezdili do Pardubic na hokej, a často právě i na zápasy tehdejší Tesly se Slovanem.


Stačí, abych se jen trochu zasnil a okamžitě před sebou vidím tradiční masku Vlada Dzurilly, srdnatého obránce Jozefa Bukovinského s neodmyslitelnými brýlemi nebo odvážné pády do střel v podání Rudolfa Tajcnára a na střídačce samozřejmě pana dr. Jána Staršího, a také třeba Václava Nedomanského, jehož emigraci jsem tenkrát doslova a do písmene obrečel. A pokračovat bych mohl ještě hodně dlouho…

(Foto zleva: legendy Slovanu Jozef Golonka, Vlado Dzurilla a Václav Nedomanský - www.szlh.sk)

Byly to krásné zápasy, úžasné zážitky a jsou to nezapomenutelné vzpomínky, byť mně v té době bylo nějakých 10 - 12 let.


Slovane Bratislavo, držím Ti palce!