Svet-Stranek.cz
KHL

Trenér SKA Petrohrad Miloš Říha pro vás komentuje aktuální dění v play off KHL:Češi a Slováci v Kontinentální hokejové lize

Trenér SKA Petrohrad Miloš Říha pro vás komentuje aktuální dění v play off KHL

Jeden z nejúspěšnějších českých trenérů, kteří kdy působili v zahraničních klubech, Miloš Říha, vás pravidelně informuje o aktuálním dění a vývoji v play off KHL
(foto: www.khl.ru)
MILOŠ ŘÍHA: Žádná zpověď se nekonala, to si vymysleli novináři, aby měli o čem psát
(23.4. 2012)


„Osobně jsem čekal, že Omsk dohraje finálovou sérii v pátém zápase doma. Jenže Avangard finále dlouho nehrál, takže hráči s tím tlakem kolem nemají až takové zkušenosti.
Na druhou stranu ale i v tomto případě platí, že závěr nebo chcete-li ten poslední krok je vždycky nejtěžší. Trochu mně to připomíná naši sérii s Dynamem.

Také Omsk měl spoustu šancí, hodně chtěl do útoku, ale nic nedal a z brejků naopak inkasoval.
V této fázi už to není o kondici nebo o hokejovém umění, na tom jsou obě mužstva stejně, ale o maličkostech – o štěstí, o jednom vstřeleném gólu apod. Pro Dynamo je samozřejmě dnešní šestý zápas poslední šancí, jak se vrátit do boje o Gagarinův pohár.“

Pane Řího, v ruských médiích se hodně přetřásala Vaše tzv. zpověď před klubovým managementem Petrohradu. Bylo to hodně vyčerpávající?

(smích) „O žádnou zpověď se nejednalo, z toho si udělali kauzu novináři. Normálně jsme se sešli, popovídali si o tom, co se nám líbilo, nelíbilo, a jak si to představujeme dál. Celé to měl na starosti Alexander Medveděv. Myslím si, že ta medializace byla dopředu připravená. Znáte to – úspěch se moc nepřeje, navíc se ještě jedná o zahraničního trenéra, takže se do toho navezla spousta odborníků, od kterých by to člověk snad ani nečekal. Já jsem našemu vedení na rovinu řekl, že za výsledek týmu nemůže v klubu odpovídat jen jeden člověk, že pracovat musí i ti ostatní, a ne se jen v den zápasu sejít ve VIP lóži a pak kritizovat.
Samozřejmě jsem z toho ze začátku měl trochu nervy, když jsem si uvědomil, co by se mediálně asi dělo v případě, že by mě odvolali, ale my jsme se vzájemně pochopili, porozuměli si, resp. žádné zásadní překážky ve prospěch mého dalšího angažmá v Petrohradu se nevyskytly. Jinak řečeno – žádné drama se nekonalo.“

Pro ruská média jste uvedl, že byste pro příští sezónu potřeboval pravorukého obránce, středního útočníka do první formace a gólmana…

„O gólmanovi jsem nehovořil, ale jinak to sedí. Nicméně o tomhle jsem s vedením mluvil už před začátkem sezóny, takže teď jsem to už jen zopakoval. V tuto chvíli však nemá smysl nějak radikálně měnit kádr, protože mužstvo tu práci nebo jakousi týmovou filozofii pochopilo, a to je strašně důležité.
Pokud se týká gólmanů… I když jsme na tomto postu trochu nějaké potíže měli, pořád si myslím, že Kuba Štěpánek první dvě kola play off zachytal výborně a navíc je v Petrohradu ještě na další rok pod smlouvou.“

Kdy se chystáte zpět do Petrohradu?
„Teď určitě ne. Budeme komunikovat pomocí e-mailu a telefonicky. Já pošlu našemu vedení návrh na soustředění, které budeme mít buď zase jako loni v Česku nebo případně na Slovensku. Pochopitelně se budeme bavit i o posílení kádru.“

MILOŠ ŘÍHA: Nejvíce kritizují ti, kteří na střídačce nikdy nestáli
(5.4. 2012)

O vyřazení SKA Petrohrad z letošního play off se toho už napsalo a namluvilo tolik a často tolik nesmyslného a protichůdného, že nastal čas, uvést některé rádoby zasvěcené kritické komentáře na pravou míru. A s kým jiným, že s trenérem SKA Milošem Říhou.

Pane Řího, v té kritice, která nyní na adresu Vaši a celého týmu dopadá, je něco, co Vás vždycky dokáže spolehlivě vytočit?


„Ne, ne, já to nečtu a z toho, co se ke mně donese…, co k tomu říct – já jsem to čekal. Před začátkem sezóny jsem prohlásil, že úspěchem pro nás bude postup do konferenčního finále. Tam jsme se také dostali. Ano, mohli jsme dojít dál, ale na druhou stranu jsme v play off pokaždé zaplnili stadión až po střechu, a to také přece o něčem vypovídá. Pořád trvám na to, že jsme nehráli špatný hokej.

A že mně někdo vyčítá špatnou defenzívu? Když nemáte v týmu vysloveně bránící hráče, musíte hrát do útoku. Šance jsme měli, a měli jsme jich hodně, ale proti Dynamu nám prostě nevycházelo to, co v předcházejících dvou kolech play off - tzn. jejich proměňování. To, co se dělo pak, považuji za přirozené, hráči jsou také jen lidi. V sérii s Dynamem chtěl každý z nich mužstvu pomoct až tak moc, že přestali poslouchat pokyny, každý z nich to chtěl strhnout na sebe, rozhodnout sám atd.
Pokud z těch rádoby kritiků máte na mysli třeba Koževnikova a spol., resp. ty, kteří na střídačce nikdy nestáli… ať si to tam jdou zkusit. Já jsem v KHL vytáhl nahoru tři mužstva (Spartak Moskva, Atlant Mytišči a teď i SKA Petrohrad, pro kterého se postup do konferenčního finále stal historickým klubovým úspěchem – pozn. red.), a oni jen kritizují. Tak ať v tom klidně pokračují, mě to nerozhází“.

Jak dlouho Vás ještě bude strašit onen neuznaný Mortenssonův gól z prodloužení prvního utkání…?
„Pořád si myslím, že tenhle moment tu sérii hodně moc ovlivnil. Dynamo to nakoplo a nás naopak srazilo dolů. Ve druhém zápase jsme je znovu jasně přehráli, ale opět jsme nezvítězili, takže oni se ještě víc dostali nahoru a my naopak ještě víc do kolen. Když dáte v zápase čtyři tyčky, pětkrát šestkrát netrefíte prázdnou bránu, tak to už je hlavně o smůle a ne o nějaké špatné taktice nebo o špatně poskládané sestavě“.

Co Vy a příští sezóna?
„Mám s Petrohradem smlouvu i na příští sezónu a z mé strany není důvod ji nedodržet. Už se budu opakovat, ale já tuhle sezónu nepovažuji za neúspěšnou.“

MILOŠ ŘÍHA: Na výmysly a rádoby zaručené zprávy nemám potřebu reagovat
(1.4. 2012 - po 3. utkání konferenčního finále)


Domácí vyhráli toto třetí utkání zaslouženě, byli oproti nám mnohem trpělivější od první do poslední minuty. My jsme měli excelentní první třetinu, snad šest vyložených šancí, dvě tyčky, poměr střel 21:3 pro nás atd. Pak jsme šli do vedení, ale hloupou chybou jsme soupeři nabídli vyrovnání. No a potom už chtěl každý hráč rozhodovat sám, z toho zase vznikaly chyby, navíc se k tomu přidala naše hloupá a zbytečná vyloučení, a bylo hotovo.

Jak jsem už říkal, Dynamo bylo trpělivější, disciplinovanější, nikam se zbytečně nehrnulo. Co je nám platné, když máme čtyřicet minut herně navrch a nic nám tam prostě nespadne.

Pane Řího, dá se to v tak krátkém čase, tedy v čase do příštího zápasu, nějak změnit, něco s tím udělat…?

Musíme se pokusit rozhodnout hned na začátku. Pořád věřím tomu, že když nám to tam začne padat, bude to všechno úplně někde jinde. Myslím, že fyzicky jsme na tom lépe než Dynamo a když si odpustíme zbytečné fauly, začneme zase hrát kolektivně a splníme to, co si před zápasem narýsujeme, pak bude všechno OK.

Ruské servery přinesly po dnešním utkání informaci o tom, že se o Vás zajímá HC Lev Praha…

Já už se všem těmhle výmyslům a zaručeným zprávám směju. Teď jsem pod smlouvou v Petrohradu a tím to pro mě končí. Nebo když jsem četl, jak se i u nás psalo, že jsem se popral s trenérem Dynama Znarokem před tiskovkou po tom zápase, co nám v prodloužení neuznali gól… Nevím, kde se tyhle zaručené zprávy berou a kdo má potřebu podobné nesmysly šířit, ale já se k tomu nemíním nijak vyjadřovat. Nemám potřebu reagovat. Podívejte se, my jsme s Petrohradem postoupili do konferenčního finále, což se tady nikdy nikomu nepodařilo. Co bude dál, to se uvidí, ale už tohle je historický úspěch klubu. Když to někdo vnímá jinak, je to jeho problém, nikoli můj.

MILOŠ ŘÍHA: Obávám se, že to může být ještě horší
(29.3. 2012)


Velké emoce vyvolalo prodloužení včerejšího úvodního finálového duelu play off Západní konference mezi SKA Petrohrad a Dynamem Moskva.

Rozhodčí neuznal týmu českého kouče Miloše Říhy zcela regulérní gól a Dynamo vzápětí utkání rozhodlo.

Trenéra Říhu jsme pro náš server požádali o vyjádření:


"Byl to naprosto čistý gól. Puk nastřelil Mortenssona do stehna, od kterého se odrazil do branky. Ten pohyb nohy přišel až po tom odrazu. Ještě jsem neviděl hokejistu, který by úmyslně hrál stehnem, s tím mají problém i fotbalisti. To samé se nám stalo i v předcházející sérii s Atlantem. Tohle prostě už takhle dál nejde a já se s tím nesmířím. Včera to už nadzvedlo i naše šéfy včetně Alexandera Medveděva. Asi vím, v čem to je, ale teď se k tomu nechci vyjadřovat, pořád se ještě hraje.

A pokračovat můžeme dál - vyloučení Semjonova na 5 minut + do konce utkání - to byl naprosto čistý zákrok. Nebo se zastaví časomíra, rozhodčí jede říct na střídačku Dynama, jaký je čas, ale u nás se už nezastaví.

Pětiminutové oslabení jsme ustáli, přežili jsme i hru ve třech a pak vám o výsledku stejně rozhodne jeden člověk… Jasně, vedli jsme 3:0, první polovinu zápasu jsme byli jasně lepší, hru měli pod kontrolou a prohráli si to sami. Navíc po té neuznané brance v prodloužení jsme ztratili koncentraci a udělali chybu v obraně, nicméně tohle dál nejde a obávám se, že to může být ještě horší.“


Neuznaný gól Petrohradu si můžete prohlédnout v sekci VIDEOGALERIE.

MILOŠ ŘÍHA: Na výkonech hráčů si vždycky něco najdu…
(25.3. 2012)


V sérii s Atlantem Mytišči jsme byli jasně lepší ve všech šesti zápasech, které se hrály. Výsledek byl sice 4:2, ale měl být 4:0. I v tom třetím zápase v Mytišči, který jsme nakonec prohráli, jsme měli jednoznačně navrch, navíc tam Průchovi neuznali čistý gól. Tohle si ale to mužstvo musí prožít. Prostě je dobře, že jsme si to prošli a hlavně venku jsme na to už připraveni.

Určitě si ale nemyslím, že by v Rusku pískali špatní rozhodčí, jak se často píše. To rozhodně ne. Oni teď nasazují hlavně mladé sudí, a i tímhle všechno směřují k olympiádě v Soči, aby i své rozhodčí měli stoprocentně připravené. A když jsou nějaké vypjatější zápasy, tak na ně nenasadí své zkušené rozhodčí, kterých mají dost a vůbec nejsou špatní, ale dají od toho ruce pryč a raději delegují cizince, ať už třeba finské nebo slovenské sudí. Určitě se nechci nikoho dotknout, ale když v tom kterém týmu bude více Slováků nebo Finů, tak se to pak občas někde někomu může připísknout. Ale jak jsem už říkal, nikoho se nechci dotknout, protože ta kvalita rozhodčích v KHL rozhodně špatná není.


Pokud se týká našeho konferenčního finále s Dynamem Moskva…, těžko vám k tomu řeknu něco převratně nového. Pokud chceme vyhrát Gagarinův pohár, vybírat si samozřejmě nemůžeme. Jednou z hlavních předností Dynama jsou rychlé protiútoky a má i výborné přesilovky. Teď proti Nižnimu Novgorodu mělo úspěšnost jejich využití kolem 50 procent, a to je hodně. O slabinách našeho soupeře víme taky, ale ty si necháme pro sebe.

Spokojený budu samozřejmě až po sezóně, tedy až podle toho, jak dopadneme. Já si na výkonech hráčů vždycky něco najdu. Vím, že někdy je to špatně, když pořád kritizuji, hráči o tom pak možná až zbytečně moc přemýšlí, ale někdy to je dobré a má to svá pozitiva, protože kluci jen tak hned nepodlehnou falešnému pocitu sebeuspokojení. A když už jdou s tímto pocitem na led, tedy že všechno půjde samo, tak to obvykle špatně dopadne…

A ještě několik poznámek k finálové dvojici Východní konference. Traktor Čeljabinsk je tam naprosto zaslouženě, protože po celou sezónu podává stabilní výkony. Po základní části, kterou Traktor vyhrál, se sice objevovaly hlasy, že nemá tak zkušený kádr a že toho v play off moc neuhraje, ale Traktor si právě tu svoji stabilní formu přinesl i do vyřazovací části a vidíte, už je v konferenčním finále . A Avangard? Ten hraje moderní, útočný hokej a navíc k mužstvu se v průběhu sezóny vrátil úplně jiný Summanen, než jaký tam byl v době, kdy za Avangard ještě hrál Jágr. Ovšem v této souvislosti musím zdůraznit, že obrovský kus práce odvedl v Omsku i Rosťa Čada, po jehož odvolání se k týmu vrátil již zmiňovaný Summanen.

MILOŠ ŘÍHA NEJEN O SEMIFINÁLE S ATLANTEM MYTIŠČI:
Budeme hrát s obrovským nasazením na bránu

(11.3. 2012)


Od Atlantu očekávám takovou tu urputnou obranu, někdy až “nula pět”. Oni sice moc gólů nedávají, ale na druhou stranu jich moc neinkasují. Budou čekat na naše chyby, aby nás pak z libovolného útoku, z libovolného brejku překvapili.

My budeme hrát doma s obrovským nasazením na bránu, hodně agresivně do brankoviště s velkým množstvím střel - z naší strany půjde o neustálý pres, založený na zodpovědném bránění s tím, že se musíme vyvarovat zbytečných faulů v útočném pásmu.

Pokud se týká gólmanů, zatím jsme se ještě nerozhodli, zda začne tuto sérii chytat Štěpánek nebo Ježov. Uvidíme zítra.

Ve druhém semifinále Západu mezi Torpedem Nižnij Novgorod a Dynamem Moskva bude dost záležet na tom, jak se Torpedo oklepe z těch sedmi čtvrtfinálových zápasů proti Dinamu Riga, které je stály hodně nervů a také na tom, jestli si jejich gólman Vitalij Koval udrží stejně výbornou formu i dál. Moskevské Dynamo ale umí hrát venku, hraje velmi disciplinovaně a neustále v tlaku, snaží se využít každé možnosti ke vstřelení gólu. Dynamo se prezentuje silovým hokejem, hráči jsou se soupeřem v neustálém fyzickém kontaktu a hodně padají… Torpedo začíná sérii doma a pokud vyhraje oba tyto zápasy, bude mít šanci - v opačném případě se Dynamo dostane na koně…

Ve Východní konferenci se velké překvapení sezóny a vítěz základní části Traktor Čeljabinsk utká v semifinále s dvojnásobným držitelem Gagarinova poháru z prvních dvou sezón KHL - s týmem Ak Bars Kazaň. Traktor postoupil přes Jugru Mansijsk sice zdánlivě snadno 4:1 na zápasy, ale v této sérii se chleba lámal ve 3. utkání, kdy Traktor otočil skóre z 2:6 na 7:6. Už jsem to tady jednou zmiňoval - kdyby tento zápas vyhrála Jugra, kdoví, jak by to s Traktorem nakonec dopadlo.

Traktor v této semifinálové sérii určitě není favoritem, jenže Kazani se zranil její kapitán a nejproduktivnější hráč Alexej Morozov, který si minimálně v této sérii nezahraje, takže uvidíme, jak se s tím Ak Bars vyrovná. Morozov bude citelně chybět zejména při přesilovkách.

A druhé Východní semifinále, Avangard Omsk - Metallurg Magnitogorsk, to je také velká hádanka. Metallurg postoupil na těsno na úkor Barysu Astana, když v sérii prohrával už 1:3 na zápasy. Astana si postup prohrála v šestém zápase doma, kdy v průběhu utkání vedla už 2:0, přesto nakonec odešla se sklopenými hlavami. Avangardu stačily k postupu do semifinále proti Amuru jen čtyři zápasy, takže uvidíme, jak dokázal využít poměrné dlouhé přestávky k vyladění formy. Omsk má dobrou obranu, dobrého gólmana a v posledních zápasech se mu daří i střelecky. Metallurgu se zase rozehrály hlavní opory v čele se Sušinským, Sergejem Fjodorovem, Mozjakinem či naším Rolinkem - bude to velká bitva.

MILOŠ ŘÍHA: Atlantu přece nemusíme nic dokazovat, ale svým způsobem by to pro nás výhodný soupeř byl
(9.3. 2012)


„Pokud se týká naší série s CSKA… Sice nás všichni pasovali do role obrovského favorita, ale ono to 1. kolo nikdy není jednoduché. Je to i dost o nervech, o psychice.
My jsme super zvládli oba zápasy doma, pak se nám v Moskvě moc nepovedl třetí duel a v tom čtvrtém jsme v podstatě hráli takticky na vítězství s tím, že jsme se ani nesnažili nějak moc tlačit a předvádět nějaký pohledný, líbivý hokej.
Konec konců v play off je úplně jedno, o kolik vyhrajete a kluci to tam zvládli perfektně.


V naší Západní konferenci je pro mě zklamání Dinamo Minsk. Nečekal jsem, že Bělorusové prohrají takhle jednoduše s Dynamem Moskva 0:4 na zápasy. Předpokládal jsem, že budou víc šlapat. Ale oni si to vlastně pokazili sami, když své domácí zápasy nehráli ve vlastní aréně, kde jsou zvyklí a kam chodí skoro 15 tisíc diváků, ale na malém stadiónku někde 150 kilometrů od Minsku.

Včera postoupil také Atlant, který vyřadil Čerepovec. Severstal v závěru základní části tak spekuloval, aby čtvrtfinálovou sérii začínal doma, až to všechno prokaučoval. Tahle série byla hodně o gólmanech a pak také o tom, že Čerepovec to včerejší šesté utkání doma nezvládl.

Dosud otevřená je série Dinama Riga s Torpedem. Lotyši odehráli včerejší šestý zápas doma výborně a znovu se přesvědčili, že jsou schopni porazit kohokoli. Mají hrozně bojovné mužstvo, ale ten tlak je na ně obrovský. Rozhodne momentální forma a psychika.

My teď čekáme na soupeře pro konferenční semifinále a jednou z pravděpodobných variant je Atlant Mytišči.


(Právě tento tým dovedl v minulé sezóně trenér Říha senzačně až do „velkého“ finále. Říhův současný asistent Andrej Potajčuk, který s českým koučem působil i v Mytišči, se včera pro ruská média vyjádřil v tom smyslu, že pro oba by Atlant byl velkou výzvu, aby mu dokázali, že vedení klubu udělalo po minulé sezóně chybu, když s nimi neprodloužilo smlouvu - pozn. redakce).

(Foto: Na střídačce s Andrejem Potajčukem)


Už jsem to dneska Andrejovi říkal, že to nebylo moc šťastné vyjádření. My přece nemusíme nikomu nic dokazovat, protože jsme toho už dokázali dost. Na druhou stranu ale připouštím, že Atlant jako další soupeř by pro nás jistou výhodou byl, protože oba známe prostředí, známe hráče.

Mám-li ještě zmínit naše gólmany, tak pořád platí, že jedničkou je Jakub Štěpánek. U nás ale máme tu výhodu, že se můžeme spolehnout i na Ježova a v záloze máme ještě jako týmovou trojku zkušeného Maxima Sokolova.

Ve Východní konferenci mě asi nejvíce zaujalo zmrtvýchvstání Traktoru Čeljabinsk
ve třetím zápase na ledě Jugry, když jeho hráči otočili skóre z 2:6 a 7:6. To mi rozum nebere… Je ale fakt, že tímhle utkáním si Jugra zbytečně prohrála celou sérii.

V sérii Barys Astana – Magnitka věřím více Barysu. Metallurg má po celou sezónu velké výkyvy a hodně nevyrovnanou formu.

Avangard Omsk postoupil jednoznačně, jeho útočná síla je jedinečná. A na Východě nám ještě zbývá série Ak Bars – Ufa. Je škoda, že tyto dva týmy se potkaly už teď. Hraje se pořád vyrovnaně a aniž bych chtěl urazit ostatní mužstva z Východní konference, já tuhle sérii považuji za jejich konferenční finále.“