Svet-Stranek.cz
KHL

Trenér Vladimír Vůjtek komentuje play off KHL:Češi a Slováci v Kontinentální hokejové lize

Trenér Vladimír Vůjtek komentuje play off KHL

Současný trenér slovenské reprezentace Vladimír Vůjtek pro vás každý týden komentuje aktuální vývoj v play off KHL.

Play-off KHL pro vás pravidelně komentuje odborník na slovo vzatý – současný trenér národního týmu Slovenska Vladimír Vůjtek. Uznávaný kouč působil v Rusku 5 sezón.

Největších úspěchů dosáhl ještě v Superlize, když dvakrát po sobě (sezóny 2001/02 a 2002/03) dovedl Lokomotiv Jaroslavl k zisku titulu. Rok na to získal bronz s Ak Bars Kazaň.

V premiérové sezóně KHL (2008/09) postoupil s Dynamem Moskva až do semifinále soutěže, kde jeho svěřenci vypadli s pozdějším vítězem Ak Bars Kazaň 2:4 na zápasy.

V prosinci 2008 vyhrál s Dynamem Moskva Spenglerův pohár.

V minulé sezóně stál opět na střídačce Lokomotivu Jaroslavl, se kterým postoupil do finále Západní konference.

Dvakrát koučoval elitní konferenční výběry při Utkání hvězd KHL.

Vladimír Vůjtek: DYNAMO TO UŽ TEĎ BUDE MÍT TĚŽKÉ
(20.4. 2012)


„Já osobně jsem před začátkem finálové série sice favorizoval Dynamo Moskva, to je pravda, ale na druhou stranu jsem také říkal, že to bude hodně vyrovnané.

To se konce konců potvrzuje – zatím se hraje vždycky o jednu branku, kterých ke všemu ještě moc nepadá.

Navíc dosud pokaždé vyhrála Gagarinův pohár mužstva z Východní konference (dvakrát Ak Bars Kazaň a loni Salavat Julajev Ufa), takže kdyby nakonec zvítězil Avangrad, který je také z Východu, žádná velká senzace by se nekonala.

Překvapilo mě, že Dynamo na domácím ledě nevyhrálo ani jeden zápas a že nevstřelilo více gólů. Myslím si, že se mu ten nepříznivý stav 1:3 na zápasy bude už teď hodně těžko dotahovat“.

Vladimír Vůjtek: VE FINÁLE SÁZÍM NA DYNAMO MOSKVA
(10.4. 2012)

„Rozhodně jsem nepředpokládal, že do finále KHL postoupí z Východu Avangard Omsk, to je pro mě překvapení – tipoval jsem buď Ufu nebo Kazaň.


O finálové sérii Západní konference mezi SKA Petrohrad a Dynamem Moskva jsem si samozřejmě myslel, že bude vyrovnanější. Navíc já jsem na rozdíl od celého Ruska neviděl SKA jako jasného favorita. Na druhou stranu je ale pro mě fiasko Petrohradu dost nečekané.Tuto sérii rozhodl hned ten první zápas. SKA v něm vedlo už 3:0, ale vedení neudrželo, pak dalo v prodloužení regulérní gól, který však rozhodčí neuznal a vzápětí inkasovalo.
Právě toto byl onen zásadní psychologický moment, který rozhodujícím způsobem ovlivnil toto západní konferenční finále.

A pokud se týká samotného finále KHL…, to se už teď těžko tipuje. Obě mužstva jsou vyrovnaná, hrají hodně podobný hokej. Tak jako vždycky v těchto zápasech i tentokrát budou rozhodovat maličkosti, štěstí nebo smůla na té či oné straně. Abych se přiznal, Omsk jsem v této sezóně mockrát hrát neviděl, byť pochopitelně vím, že se tam daří Romanu Červenkovi a že právě na něm do značné míry stojí týmová ofenzíva. I přesto ale v letošní finálové sérii sázím na Dynamo Moskva“.

Vladimír Vůjtek: SKA MÁ OPROTI DYNAMU JEDNU VELKOU PŘEDNOST – GÓLMANA ŠTĚPÁNKA

KOMENTUJE Vladimír Vůjtek:
(26.3. 2012)

"Obě konferenční finále budou velice vyrovnaná. Až na Kazaň, kterou jsem já osobně upřednostňoval, postoupili všichni favorité. Ak Barsu chyběl zraněný Alexej Morozov a jeho absence byla zřejmě mnohem citelnější, než se původně předpokládalo.


V západním konferenčním finále je favoritem SKA. Zejména v samotném Rusku se na celkové vítězství v podstatě už ani s nikým jiným nepočítá. Podle mě Petrohrad sice postoupí, ale bude to mít hodně těžké, myslím, že se v této sérii odehraje 6 – 7 zápasů. Dynamo má totiž velmi dobře organizovanou hru, až na drobné výjimky má už tři roky stabilní a teď už i stabilizovaný kádr, takže SKA může mít velké problémy. Výrazněji ve prospěch týmu Miloše Říhy hovoří gólmanský post, resp. Jakub Štěpánek. Tady je SKA určitě silnější a jistější.

Pokud se týká východního finále, přiznám se, že Traktor jsem v této sezóně hrát ani jednou neviděl. Nicméně v základní části posbíral nejvíce bodů a proti omskému Avangardu bych ho mírně favorizoval. Výbornou práci odvádí v Čeljabinsku trenér Valerij Bělousov, který kam přišel, tam se pod jeho vedením hrál pěkný hokej. Nehledě na to, že tady má k dispozici de facto jen průměrný kádr, žádné hvězdy. Samozřejmě kromě mladého Jevgenije Kuzněcova, což je obrovský talent ruského hokeje. Teď se navíc rozstřílel a co může takový hráč, byť teprve v necelých dvaceti letech, pro mužstvo znamenat, to bylo vidět v 1. kole play off, kdy nehrál a Traktor se trápil. Jenže ve formě je i Avangard, kde zase parádní výkony předvádí Roman Červenka, takže i tato série bude nesmírně vyrovnaná. Přesto, jak jsem už zmínil, „lehce“ favorizuji Traktor Čeljabinsk".

Vladimír Vůjtek: PLAY OFF JE MNOHEM VÍCE VYROVNANĚJŠÍ NA VÝCHODĚ

KOMENTUJE Vladimír Vůjtek:
(12. března 2012)

"Letošní semifinálové dvojice play off KHL jsou mnohem více vyrovnanější ve Východní konferenci. V sérii Traktor Čeljabinsk - Ak Bars Kazaň vidím jako favorita Kazaň, kterou jsem tady nedávno tipoval jako účastníka finále (přesněji řečeno - do finále jsem tipoval vítěze čtvrtfinálové série Ak Bars - Salavat Ufa, což tedy byl nakonec Ak Bars). Traktor sice nečekaně vyhrál základní část, ale určitě nemá tak kvalitní a zkušený kádr. Jenže na druhou stranu ze sestavy Kazaně vypadl kvůli zranění její kapitán a nejproduktivnější hráč Alexej Morozov, takže ono se to rozložení sil tak nějak vyrovnalo. Přesto si myslím, že dál z této série půjde Kazaň.


Jasného favorita nevidím ani ve druhé východní sérii Avangard Omsk - Metallurg Magnitogorsk. Metallurg zvládl závěr čtvrtfinále s Astanou, když prohrával už 1:3 na zápasy a navíc se mu rozehrály i jeho největší opory (Sušinskij, Fjodorov, Mozjakin a spol.). V průběhu základní části poměrně nevýrazný Metallurg je zpátky a musí se s ním počítat. Jenže výbornou formu měl v závěru základní části i v 1. kole play off také Avangard. Bodově se opět prosazuje Roman Červenka a Avangard se vůbec celkově zvednul ve střelecké produktivitě.

Obě východní série budou vyrovnané a dlouhé.

Na Západě je jasný favorit SKA Petrohrad, který podle mě přes Atlant Mytišči s přehledem postoupí, protože má ve všech herních činnostech zkušenější mužstvo. Jedinou vážnější překážkou by mohl být gólman Atlantu Konstantin Barulin, který chytá play off ve skvělé formě. Otázkou je, jak dlouho vydrží odolávat výborné ofenzivě Petrohradu. Jako trenéra slovenské reprezentace mě samozřejmě nejvíce v této sérii zajímají výkony útočníka Atlantu Branka Radivojeviče, který se po delší absenci, způsobené vleklými zdravotními potížemi, postupně dostává do své obvyklé formy, což mě těší.

V sérii Torpedo Nižnij Novgorod - Dynamo Moskva považuji za jasného favorita Dynamo, které po SKA nahrálo v Západní konferenci nejvíce bodů a jen díky dělené tabulce skončilo až třetí, takže sérii začne na ledě Torpeda. Dál postoupí Dynamo. Doufám, že i v této sérii si udrží skvělou formu slovenský reprezentační obránce Dynama Dominik Graňák.

A ještě ve stručnosti k dnešní informaci o stěhování týmu HC Lev do Prahy… Sice zatím neznám postoj ČSLH, ale já tomu fandím, i když mi je líto Popradu, fanoušků a všech lidí, kteří se tam kolem klubu a vůbec kolem hokejového dění točili. Praha je pro tuto soutěž jednoznačně lepší destinace, schopná přilákat mnohem více diváků. Konec konců fandil jsem i tomu, když chtěl Lev hrát v Hradci Králové".

Vladimír Vůjtek: V PLAY OFF ZATÍM BEZ PŘEKVAPENÍ

KOMENTUJE Vladimír Vůjtek:
(7. března 2012)

„V Západní konferenci známe zatím dva postupující. Dynamo Moskva naladilo formu akorát na play off, uzdravili se mu někteří klíčoví hráči, a jasně postoupilo. Od Dinama Minsk jsem ale čekal více. Ne snad v tom smyslu, že by sérii vyhrálo, ale předpokládal jsem, že ji alespoň protáhne. Dynamo Moskva je třeba považovat za jednoho z favoritů na titul.
Problémy s postupem neměl podle očekávání ani Petrohrad. Ty dva zápasy proti CSKA, které se hrály v Moskvě, byly sice vyrovnané, ale to se dalo čekat. CSKA se prostě „heclo“, ale včera v Petrohradu už to byl zase normální průběh a tým trenéra Říhy s přehledem postoupil.
Na Východě jde dál zatím jen Avangard Omsk, který poměrně snadno přešel přes Amur Chabarovsk. Domníval jsem se, že Amur vyhraje alespoň jeden zápas, ale na druhou stranu se není čemu divit. Chabarovsk toho v tomto roce po výborném začátku soutěže už moc neuhrál a na hráčích se také projevila únava z neustálého mnohahodinového cestování. Navíc Amuru hodně chyběli zranění Petr Vrána a gólman Ján Lašák.
Vítěz základní části, Traktor Čeljabinsk, doplácí v průběhu série proti Jugře na absenci zraněného Kuzněcova. Jedná se sice o mladého hokejistu, ale v průběhu sezóny dělal týmu výsledky a když teď nehraje, je to vidět. Uvidíme, jak Traktor tuto sérii dohraje, ale momentálně jsme se žádného překvapení ještě nedočkali.

Pokud se týká slovenských hráčů v KHL, kteří připadají v úvahu pro reprezentaci, pak se mi velice dobře jevil gólman CSKA Rastislav Staňa. Na ten kádr, co mají k dispozici, odchytal výbornou sezónu a teď v obou domácích zápasech proti Petrohradu byl velkou oporou CSKA.
Výborné výkony podává i obránce Dynama Moskva Dominik Graňák, který tam patří k nejlepším bekům. Dobře si v Jugře Mansijsk vede také další obránce Tomáš Starosta a bodově špatnou sezónu neměl ani útočník Martin Cibák z Neftěchimiku Nižněkamsk. V nevýrazném Spartaku Moskva podával solidní výkony obránce Ivan Baranka, jehož 21 bodů (5+16) v základní části je velice slušný výsledek. No a pokud je řeč o Spartaku, pak to je především Štefan Růžička – suverénně nejproduktivnější hráč týmu (22+18) a také nejproduktivnější slovenský hokejista základní části KHL.
Radost mám i z výkonů Marcela Hossy, který po návratu do Dinama Riga ožil a znovu dělá body. Co mě však mrzí, to je zranění gólmana Lašáka, vypadá to na delší dobu.
Uvidíme také, jak rychle půjde nahoru Branko Radivojevič z Atlantu Mytišči. Byl dlouho nemocný, a po návratu se bohužel nedostává až tak často na led a moc nehraje ani přesilovky. Včera ale dvěma brankami proti Severstalu rozhodl zápas, takže doufám, že mu to pomůže a že bude včas ve své obvyklé formě.“

Vladimír Vůjtek: FAVORIZUJI PETROHRAD A UFU NEBO KAZAŇ

KOMENTUJE Vladimír Vůjtek:
(28. února 2012)

„V základní části mě nejvíce překvapil Traktor Čeljabinsk, který se loni do play off vůbec nedostal. Navíc kádr se v Čeljabinsku před touto sezónou zase tolik nezměnil. Nečekal jsem ani tak dobré výkony Amuru Chabarovsk, který těžil především z toho, co nahrál do vánoc.


Co se mi nezdálo seriózní, to bylo nedávné odvolání trenéra CSKA Júlia Šuplera. Tohle je typicky ruské… Pokud by ho odvolali kolem vánoc, budiž, ale těsně před koncem, kdy už splnil úkol a postoupil do play off, což se CSKA loni nepodařilo, to není fér.
Z českých hráčů mě překvapili Jakub Petružálek a Petr Vrána, kteří táhli Amur celou sezónu a byli na špici bodování. Jako nováčci předváděli oba výborné výkony.

(Foto: vlevo Július Šupler)

A teď pojďme k jednotlivým čtvrtfinálovým dvojicím play off v obou konferencích. Začneme na Západě…

SKA Petrohrad - CSKA Moskva
SKA je jasným favoritem nejen této série, ale i celé soutěže. Kdyby Petrohrad teď vypadl, bylo by to velké překvapení

Torpedo Nižnij Novgorod - Dinamo Riga
Nečekal jsem, že Torpedo bude tak vysoko, nahoru se tak trochu dostalo po loňské tragédii na úkor Lokomotivu Jaroslavl. Tahle série je otevřená.

Dynamo Moskva - Dinamo Minsk
Moskevské Dynamo je jasným favoritem, ale POZOR, i Minsk má zkušený tým

Atlant Mytišči - Severstal Čerepovec
Tato série nemá favorita.

A Východní konference?

Traktor Čeljabinsk - Jugra Chanty Mansijsk
Jak jsem už říkal, Traktor mě v této sezóně hodně překvapil a podle získaných bodů by měl být jasným favoritem. Jenže pokud mám dobré informace, Traktoru se zranil jeho nejproduktivnější hráč, teprve 19 letý Jevgenij Kuzněcov (v základní části 19+22) a pokud by nenastoupil, bylo by to pro tým velké oslabení.

Avangard Omsk - Amur Chabarovsk
Vsadil bych na Avangard, i když 3 ze 4 vzájemných zápasů této sezóny s Amurem prohrál. Omsk má ale mnohem zkušenější tým, a to asi rozhodne.

Metallurg Magnitogorsk - Barys Astana
Tady je favoritem Metallurg. Má zkušený kádr, play off umí hrát a bez problémů postoupí.

Ak Bars Kazaň - Salavat Julajev Ufa
Loni se tyto týmy potkaly o kolo výš a Ufa vyhrála 4:1 na zápasy a pak i celou soutěž. Pro mě osobně je velkým překvapení, že tato mužstva skončila v tabulce konference až na 4. resp. na 5 místě. Favorizuji Ufu.

Pokud po mně chcete tip na složení finálové dvojice, na to je sice ještě hodně brzy, nicméně do finále se podle mě dostane SKA Petrohrad a jeden z dvojice týmů Ak Bars Kazaň / Salavat Ufa.